Zadnja dva ali trije tedni počitnic bodo drugačni glede na starost otroka

Zadnja dva ali trije tedni počitnic...

08.08.2024

...bodo drugačni glede na starost otroka

Kako lahko zadnja dva tedna počitnic postaneta podobna šolskemu ritmu, vendar brez učenja? 

Pred začetkom pouka začnite uvajati nekoliko bolj strukturirano rutino. Določite čas za spanje, prebujanje in obroke, tako se bo kasneje lažje prilagoditi šolskemu urniku. Precej pomembno je, da otrok iz počitniškega urnika spanja počasi preide na nekoliko zgodnejše zbujanje in zgodnejšo večerno rutino. Tako bo 1. septembra (oz. v letošnjem šolskem letu 2. septembra :)) nekoliko lažje vstati prej. Morda bodo v tem smislu že med počitnicami v pomoč LoveMyBrain URNIKI IN SEZNAMI OPRAVIL. Z otrokom se pogovorite, kako ključno je spanje za učenje in koncentracijo, kar bo potreboval že prve dni novega šolskega leta.

Otrok naj si še med počitnicami doma uredi kotiček za učenje, ki naj bo miren, organiziran in brez nepotrebne navlake in motečih dejavnikov. Tako bo koncentracija na šolsko delo in učenje lažja in učinkovitejša. LoveMyBrain PLAKATI O UČINKOVITEM UČENJU lahko pomagajo ublažiti ta prehod.

Skupaj z otrokom lahko pregledata urnik počitnic in pouka prostih dni za naslednje šolsko leto, ki ga je na svoji spletni strani že objavilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ter načrtujeta otrokovo delo in počitek v naslednjih 10 mesecih.

Pričakovanja

Z otrokom se pogovorite o njegovih pričakovanjih glede novega šolskega leta, naj se vam odpre, pustite, da se razgovori. Pogovorita se o pričakovanjih glede sošolcev, učiteljev, izvenšolskih dejavnosti, pa tudi učenja in ocen. Spodbudite otroka, da bi tudi med šolskim letom ohranjal svoje hobije, se ukvarjal s športom, kot je to počel med počitnicami. Tako bo novo šolsko leto bolj uravnoteženo, šolske obveznosti pa bo lažje “prenašati”. V tem smislu naj v skladu s svojimi interesi izbere tudi šolske ali izvenšolske dejavnosti, ki ga veselijo in ga sproščajo.

Pripravo na novo šolsko leto prilagodimo starosti otroka!

 Priprava na novo šolsko leto se mora prilagajati starosti in razvojnim stopnjam otrok, saj se njihove potrebe, zmožnosti in izzivi spreminjajo z odraščanjem. Kako se lahko priprava na novo šolsko leto razlikuje glede na starostne skupine? 

Otroci od 6 do 11 let - poudarek na vzpostavljanju rutine, spodbujanju osnovnih veščin in socializacije

V tej starostni skupini je ključnega pomena, da se otroci navadijo na rutino. Osnovnošolci potrebujejo stabilen urnik spanja, jutranje rutine in čas za domače naloge. Pomembno je, da starši postopoma uvajamo ta urnik že nekaj tednov pred začetkom šolskega leta.

Otroci v tej starostni skupini razvijajo osnovne šolske veščine, kot so branje, pisanje in matematika. Lahko jih spodbudite k ponavljanju teh veščin skozi igro, reševanje ugank, branje knjig ali preprosto pisanje dnevnika.

Ker otroci v tej starosti oblikujejo pomembne socialne vezi, je koristno, da starši organiziramo druženje s sošolci, kar lahko zmanjša socialno anksioznost ob začetku šolskega leta.

Mlajši otroci imajo pogosto strahove pred novimi izzivi, kot je nova učiteljica ali prehod v višji razred, če večjo spremembo prinaša prehod med razrednim in predmetnim poukom, ki ga včasih spremlja prehod iz podružnične v matično šolo, ali pa mešanje otrok v oddelku, kjer je to navada. Pomembno je, da se starši pogovarjamo s svojimi otroci o teh spremembah in jim prikažemo pozitivne plati sprememb in novosti. 

Otroci od 12 do 15 let - poudarek na samostojnosti, socialnih odnosih in organizacijskih veščinah

V tej starostni skupini je pomembno, da otroci oz. že najstniki razvijajo samostojnost. To vključuje prevzemanje večje odgovornosti za svoje obveznosti, kot so domače naloge in priprava na ocenjevanje znanja. Starši jih lahko pri tem podpremo tako, da jih naučimo učinkovite organizacije časa, pri čemer je predvsem pomembno določanje prioritet različnim opravilom. Koristna je uporaba seznamov, planerjev ali koledarjev.

Otroci v tej starosti praviloma močno razširijo svoj socialni krog. Lahko se soočajo z izzivi, kot so pritiski vrstnikov ali želja po pripadnosti določeni skupini. Pomembno je, da se starši pogovarjamo o teh izzivih in spodbujamo pozitivne odnose ter kritično razmišljanje.

Od šestega razreda naprej se povečajo zahteve glede učenja, zato je pomembno, da otroci razvijejo odgovornost za svoje učenje. Starši jih lahko spodbujamo k rednemu opravljanju nalog in priprav na ocenjevanje znanja, vendar je ključnega pomena, da jim omogočimo tudi nekaj samostojnosti pri organizaciji časa. Le tako se bodo postopno uspešno osamosvojili.

Otroci v tej starostni skupini se pogosto soočajo z večjim stresom zaradi povečane obremenitve v šoli in socialnih pritiskov. Starši lahko pomagamo z učenjem tehnik za obvladovanje stresa, kot so sprostitvene vaje, telesna aktivnost ali z iskrenim pogovorom o čustvih. 

Mladostniki stari 16 let in več - poudarek na pripravi na odraslost, dologoročnem načrtovanju in usmerjanje v poklicne cilje 

Srednješolci se pripravljajo na pomembne življenjske mejnike, kot so matura ali zaključni izpiti, izbira nadaljnjega izobraževanja ali poklicne poti. Starši jih pri tem spodbudvimo k dolgoročnemu načrtovanju in zastavljanju ciljev. To lahko vključuje pogovore o izbiri fakultete, študijskih programih ali pripravi na poklic.

Mladostniki v tej starosti potrebujejo spodbudo pri razvoju kritičnega mišljenja in samostojnega reševanja problemov. Starši lahko pomagamo z diskusijami o aktualnih temah, spodbujanjem k udeležbi v debatah ali projektih in razvijanjem osebnih interesov.

Z večjimi učnimi zahtevami in zunajšolskimi aktivnostmi se povečuje potreba po učinkovitem upravljanju s časom. Mladostniki lahko izkoristijo različne metode za upravljanje časa, kot so planerji, aplikacije za organizacijo nalog in ustvarjanje prioritet.

Zaradi povečanega pritiska se lahko mladostniki počutijo preobremenjene. Pomembno je, da starši spodbujamo ustrezno ravnovesje med šolskimi obveznostmi in prostim časom, ki vključuje telesno aktivnost, hobije in druženje s prijatelji. S preveč poudarka izključno na učenju lahko dosežemo nasprotne učinke.

V tej starosti postopno in po korakih poteka priprava na prevzemanje odgovornosti, ki jih imamo odrasli. Mladostniki že imajo več odgovornosti, kot so finančno načrtovanje, pridobitev vozniškega dovoljenja in odgovorna vožnja ali izbira poklica, celo prva zaposlitev. Starši lahko pri teh prehodih pomagamo z učenjem praktičnih veščin in pogovori o izzivih. 

Kaj pa prvošolci? 

Prvošolci so čisto posebna skupina. Prvič stopiti v šolo se zdi večji korak kot kateri koli prehod kasneje. Prvi vstop v šolo je velik mejnik v življenju vsakega otroka in lahko prinese različne čustvene odzive – od navdušenja do tesnobe. Pri bodočih prvošolcih je pozornost smiselno usmeriti predvsem v naslednje teme: 

Pogovor o šoli kot o priložnosti za učenje

Otroci, ki v šoli vidijo priložnost za učenje, spoznavanje novih prijateljev in zabavo, bodo bolj pozitivno naravnani. Pojasnimo, kaj bodo v šoli počeli, kot na primer učenje zanimivih stvari, risanje, branje zgodb, igranje na igrišču, druženje z novimi prijatelji. Poudarimo, da je šola kraj, kjer bodo lahko vsak dan odkrivali nekaj novega in vznemirljivega.

Knjige o prvem šolskem dnevu

Knjige, ki opisujejo prvi šolski dan, otrokom pomagajo, da se poistovetijo z liki in razumejo, kaj lahko pričakujejo. Zgodbe so vedno lahko poučne, in nas nagovorijo drugače kot pogovor ali informacije. Izberimo otroške knjige, ki opisujejo pozitivne izkušnje prvih dni v šoli. Po branju se pogovorimo z otrokom o tem, kaj se mu je zdelo zanimivo ali zabavno in kako se lahko poistoveti z zgodbo.

Obisk šole pred prvim šolskim dnem

Če otrok spozna šolsko okolje že pred začetkom pouka, mu to lahko pomaga zmanjšati strah pred neznanim, saj si lažje predstavlja, kaj ga čaka. Če je le mogoče, naj obišče šolo. Spozna naj jo vsaj od zunaj, pokuka na igrišče, če je možno, mu pokažite tudi učilnice. Tako bo šola zanj postala nekaj znanega in bo manj strašljiva.

Vzpostavitev rutine in ritualov

Rutine in rituali dajejo otrokom občutek varnosti in predvidljivosti, kar zmanjša tesnobo. Uvedimo jutranjo rutino, ki bo vključevala pripravo na šolo, kot je izbira oblačil, pakiranje šolske torbe in skupen zajtrk. Lahko ustvarite poseben ritual, kot je npr. poljub na čelo ali poseben stisk roke pred odhodom.

Pozitiven pogovor o šoli 

Pozitivni pogovori pomagajo, da se otroci osredotočijo na dobre plati šole, posledično se strakovi zmanjšajo. Vsak dan se pogovorimo z otrokom o šoli in poudarimo pozitivne vidike, kot so nova prijateljstva, zanimive dejavnosti ali zabavni trenutki. Če otrok izrazi strahove ali skrbi, jih ne zavrnimo, temveč jih poslušajmo in razložimo, kako se bo lahko s temi izzivi soočil.

Otrok naj bo vključen v vse vidike priprave na šolo 

Ko se otrok aktivno vključi v priprave na šolo, dobi občutek nadzora in navdušenja. Otroku dovolite, da izbere svoje šolske potrebščine, oblačila ali torbo. S tem, ko sodeluje pri pripravah, bo imel občutek, da je šola nekaj posebnega, nekaj, česar se je gotovo vredno veseliti.

Vzor pozitivnega odnosa

Otroci pogosto posnemajo čustva in vedenje svojih staršev. Včasih pa tudi starejših bratov in sester. Če pokažemo pozitiven odnos do šole in izražamo veselje ob otrokovem prehodu v novo okolje, bodo tudi otroci prevzeli to naravnanost. Poudarimo svoje prijetne spomine na šolo in pokažimo navdušenje nad tem, kaj vse bo otrok v šoli doživel.

Potreben čas za prilagoditev

Vsak otrok se na novosti prilagaja v svojem tempu. Pomembno je, da otrok ni izpostavljen prevelikim pričakovanjem že na začetku. Dovolimo otroku, da postopoma spoznava šolsko okolje in prijatelje. Če potrebuje več časa za prilagoditev, bodimo potrpežljivi in ga spodbujajmo. Poudarimo, da je normalno, da je na začetku malo nervozen, in da se bodo stvari kmalu izboljšale.

 

S temi koraki bomo starši prvošolsem olajšali prehod iz vrtca v šolo in omogočili, da se bo otrok veselil začetka šolskega leta, prehod v novo okolje pa bo potekal bolj gladko in pozitivno. To podporo otroku nadaljujmo skozi celotno šolsko leto, bodisi preko pozitivnega sodelovanja z učitelji, s čimer se bo otrok počutil varnega in podprtega, ter s praznovanjem dosežkov in pomembnih mejnikov. 

 

Za tiste bolj zagnane... ko je novo šolsko leto zelo težko pričakati...

Učenje večini ne bo po godu, dokler trajajo počitnice. Nekateri otroci pa bodo želeli preveriti, kaj vse so pozabili iz preteklega šolskega leta, in bodo tako v novo šolsko leto zakorakali bolj samozavestno. Tudi, če preletite le nekaj osnovnih vsebin, bo začetek osvajanja nove snovi lažji.

Na novo šolsko leto se lahko otrok pripravi tudi preko drugih vsebin, ki niso nujno vezane na šolsko snov. Lahko bere (priporočamo LoveMyBrain SKOK V ČUDOVITI SVET ZNANJA ali LoveMyBrain VESELO V SVET DOMIŠLJIJE, kjer so zbrana neumetnostna in umetnostna besedila), ali vadi branje, če gre za mlajšega otroka: LoveMyBrain ABECEDA, LoveMyBrain VEZADNJE GLASOV, LoveMyBrain, LoveMyBrain 1000 NAJPOGOSTEJŠIH BESED, LoveMyBrain BRANJE, PISANJE, IZRAŽANJE, LoveMyBrain ČRKE, LoveMyBrain ZLOGI  ter LoveMyBrain BRANJE PO ZLOGIH.

Pri vajah računanja uporabite LoveMyBrain GENERATOR RAČUNOV. Gre za program, ki sam zgenerira račune po vaših željah. Določite lahko obseg računanja (npr. le do 10, ali pa do 20, 100, 1000), vrsto računov (seštevanje, odštevanje, množenje, deljenje), vadite lahko le poštevanko enega števila, npr. le poštevanko števila 8, račune s prehodom ali brez prehoda, ter z neznanim členom ali brez njega. Poskusite.

Podpora staršev skozi celotno šolsko leto

Skozi celotno šolsko leto bodimo starši v podporo, spodbujajmo otroka, ne glede na njegovo starost. Tako bo otrok opremljen z več moči za spoprijemanje z novimi izzivi. Spodbuda, pozitivna naravnanost in usmeritev, ko to potrebuje, je največ, kar lahko otrok dobi od staršev.

Zanimivo

V Sloveniji trajajo šolske počitnice malenkost več kot 2 meseca in tako sodimo v zgornjo polovico držav glede na trajanje počitnic. Nekateri šolski okoliši v ZDA in Kanadi imajo lahko tudi do 3 mesece poletnih počitnic, podobno je v Braziliji, kjer imajo glavne počitnice od decembra do februarja ali celo marca, saj je takrat pri njih toplo. Najkrajše počitnice, približno 6 ali 7 tednov, imajo na Japonskem, v Južni Koreji in v Nemčiji. 

Ne pozabimo! 

Še vedno so počitnice in otrok naj ima še vedno ta občutek - še vedno se igrajte, res si vzemite čas za zabavo, otrok bo to cenil. Le del počitniškega časa namenimo pripravi na šolo, ostalo pa naj bo še vedno rezervirano za igro in počitek.