Večerna rutina otroka z ADHD
Otroci z ADHD imajo pogosto težave s spanjem, kar lahko poslabša njihove simptome. Vam je znana večerna norišnica in prepozen odhod v posteljo? Pomanjkanje večerne rutine lahko poveča mnoge težave zaradi ADHD.
Anyone with a link can now view this file.
Med počitnicami, pa naj bodo tiste dolge, poletne, ali kakšne krajše med šolskim letom, se moramo predvsem odpočiti in si nabrati novih moči: za naslednje šolsko leto, ali za naslednje ocenjevalno obdobje. Tudi konci tedna so večinoma mini počitnice, če si jih le prav organiziramo in jih dobro izkoristimo. Tudi med počitnicami in vikendi je prav, da je čas strukturiran. Odrasli imamo svoje zadolžitve, zato je prav, da jih imajo tudi otroci: otrok naj si pospravi sobo, pomije posodo, odnese smeti, posesa, bere pol ure na dan...
Če je čas strukturiran, je tako odraslim kot otrokom lažje. Smo bolj produktivni, čas počitka in čas brez obveznosti pa dobita pravi pomen.
Otrokom pomaga, če imamo tudi doma, ne le v šoli, določen urnik. Če tudi doma pripravimo seznam 4 ali več opravil, ki naj bi jih otrok opravil, ter zanje pripravimo ustrezen prikaz, ki bo otroku ves čas viden, se bodo otroci lažje orientirali v dnevu.
Tudi otroke naj bi naučili, kako načrtovati čas. Naj sami razmislijo, kaj bi želeli narediti, doseči, to pa naj si nato smiselno, z našo pomočjo, seveda, razporedijo v urniku.
Takoj, ko se otrok dovolj star, da pozna na uro, ga večkrat spodbudimo, da se pri opravljanju določenih opravil ozira tudi na uro, naj upošteva čas v dnevu, ko je nekaj smiselno postoriti. Skupaj z otrokom oblikujmo seznam, kjer bo navedeno, kaj naj bi otrok naredil - na seznamu naj otrok nato sam označil, kaj je že dokončal. Na tak način bo imel občutek, da je nekaj dosegel, zaključil, to pa je pomembno za njegov nadaljnji razvoj.
Močno omejimo dostop do interneta in/ali igric pri vseh starostih. Računalniške igrice, brskanje po telefonu, socialna omrežja, ne le oslabijo občutek za čas, ne le oslabijo občutek za čas, ampak pomenijo tudi neproduktivno izrabo le-tega.
Pri lažji organizaciji dneva vedno pomaga, da je tudi spanje redno. V posteljo hodimo ob enakih urah, saj otroci tudi na počitnicah potrebujejo dovolj spanca.
Življenje ni to, kar človek živi, ampak to, kar si zapomni, in kako si to zapomni za pripovedovanje. - španski pregovor
Sposobnost otrok, da sami določijo urnik med počitnicami, se lahko razlikuje glede na njihovo starost, zrelost in izkušnje. Nekateri otroci že v zgodnjih letih razvijejo sposobnost načrtovanja in organizacije, medtem ko drugi morda potrebujejo več usmerjanja in podpore. Vedno pa je to odlična vaja za življenje.
Organizacija časa med počitnicami je lahko koristna za šolske otroke, saj jim pomaga ohraniti produktivnost, razvijati nove veščine in uživati v počitniških aktivnostih.
Kateri so najboljši prijemi, s katerimi pomagamo otrokom organizirati čas?
Šele, ko se bomo ozrli 2, 5 ali 10 let v preteklost, bomo razumeli vrednost dobrih navad, cena slabih pa bo postala zelo očitna. - James Clear - avtor knjižne uspešnice Atomske navade
Predvsem v načrtovanje vključite tudi otroke. Tako se bodo počutili del počitniškega načrtovanja in bodo prevzeli tudi odgovornost za nekaj, za kar ste jim dali svobodo, da sooblikujejo tudi oni.
Spodbujajte druženje - z vrstniki, družinska druženja, načrtujte izlete v naravo ali igre na prostem.
Vnaprej si skupaj z otroci poglejte, katere prireditve ali dogodki so načrtovani v počitniškem času v vašem kraju ali tudi nekoliko dlje. Poskusite čim več takšnih dogodkov vključiti v počitniški urnik (povežite se z drugimi starši), da bodo spomini na te počitnice prav posebni.
Veliko bodite v naravi, načrtujte izlete, sprehode, kolesarjenje - včasih lahko tudi ob malo slabšem vremenu, zakaj ne?
In še prav poseben predlog: uvedite “tiho uro”. Čas, ko potekajo doma samo mirne aktivnosti: branje, risanje, sestavljanje kock, brez ekranov ali glasnih zvokov - tako bodo otroci krepili zmožnost koncentracije, ter se naučili umiriti se. Tihe ure se najbolj obnesejo pred večernim počitkom, ko naj bi se že tako začeli umirjati pred spanjem - po možnosti brez zaslonov.
Večerna rutina otroka z ADHD
Izboljšanje pozornosti in koncentracije ...
6-tedenski šprint starše
Učenje brez stresa
Otroci z ADHD imajo pogosto težave s spanjem, kar lahko poslabša njihove simptome. Vam je znana večerna norišnica in prepozen odhod v posteljo? Pomanjkanje večerne rutine lahko poveča mnoge težave zaradi ADHD.
Vaje in aktivnosti, ki vključujejo uporabo možganov in telesa, pomagajo krepiti povezave med nevroni in izboljšujejo sposobnost dolgotrajnega osredotočenja. Pravilno izbrana igra kot učno orodje lahko pomaga izboljšati pozornost in koncentracijo.
Zadnji tedni šolskega leta so naporni tudi za nas starše. Ko vidimo, kako se naši otroci mučijo s testi, lovijo roke in popravljajo ocene, nas pogosto premagata občutek nemoči in izčrpanosti. Raziskave kažejo, da tudi stres pri starših v tem obdobju zviša vsaj za tretjino.
Učno okolje ima ogromen vpliv na možnosti za uspeh otroka z ADHD. Z ustrezno organizacijo in prilagoditvami lahko otroku omogočimo, da se počuti bolj samozavestno in manj pod stresom.