Učenje brez stresa
Učno okolje ima ogromen vpliv na možnosti za uspeh otroka z ADHD. Z ustrezno organizacijo in prilagoditvami lahko otroku omogočimo, da se počuti bolj samozavestno in manj pod stresom.
Anyone with a link can now view this file.
Kot starši otrok z ADHD vemo, da je spanje ključnega pomena za uspeh v šoli. Otroci z ADHD imajo pogosto težave s spanjem, kar lahko poslabša njihove simptome. Večerna rutina je ključ do kvalitetnega spanja in uspešnega dne.
Rutina in strukturirano okolje zmanjšujeta simptome ADHD, kot so nepozornost, hiperaktivnost in impulzivnost. Predvidljivost in red prispevata k občutku varnosti in zmanjšujeta anksioznost pri otrocih z ADHD. Organizirano okolje izboljšuje tudi učno uspeh in socialne spretnosti ter kakovost spanja. Starši in učitelji imamo ključno vlogo pri vzpostavitvi rutin in struktur, ki podpirajo otrokov razvoj.
“Ena sama najpomembnejša stvar, ki jo lahko naredite za otroka z ADHD, je, da zanj ustvarite predvidvljivo okolje.” - dr. Ned Hallowell, iz članka v Psychology Today, 2019
Študija je pokazala, da otroci z ADHD, ki imajo redno večerno rutino, bolje spijo in kažejo manj simptomov ADHD naslednji dan (Corkum in sod., 2021). Poleg tega je pomembno, da otrok razume, da ima tudi sam odgovornost za svojo večerno rutino. To lahko razvijamo postopoma, glede na starost:
“Za otroke z ADHD struktura ni razkošje ampak nuja.” - dr. Thomas E. Brown, iz knjige “Smart but Stuck: Emotions in Teens and Adults with ADHD”, 2014
Spodbujajmo telesno dejavnost
Zdrava prehrana
“ADHD je kot bi imeli v možganih motor Ferrarija, zavore pa takšne, kot jih imamo na kolesu.” - dr. Edward Hallowell, iz intervjuja za “ADDitude Magazine”, 2018
Motnja pomanjkanja pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD), je pogosta nevrorazvojna motnja, ki prizadene veliko otrok. Danes, ko je tudi diagnostika bolj dostopna, je tako otrokom kot njihovim staršem lažje razumeti težave, s katerimi se soočamo. Kljub temu pa je lahko obvladovanje ADHD v šolskem okolju izziv, česar se gotovo zavedajo vsi učitelji, vendar lahko s pravimi strategijami in dobro strukturiranim urnikom otroku pomagamo in ga podpremo tako učno kot socialno. Stabilen in gotov dan se začne večer prej, z večerno rutino. Poskusite, kaj vam in vašemu otroku najbolj ustreza in rutino ustrezno prilagajajte, seveda se je tudi spreminjati ne bojte.
Predvsem se je potrebno pri ADHD dobro opremiti z znanjem in veščinami, ki nam lahko pomagajo olajšati otrokov vsakdan. Tako kot otrok z ADHD bomo včasih pozitivno spodbudo potrebovali tudi starši - da je lažje vztrajati in biti močan za otroka. V tem smislu bo nekaterim ustrezala strokovna pomoč psihologa, pedagoga ali terapevta, ki nas bo lahko tudi individualno podprl, spet drugim so bližje podporne skupine, v živo ali online, kjer si bomo z drugimi starši s podobnimi izkušnjami izmenjali vtise, trike in zgodbe.
Za začetek pa je dovolj, da začnemo z dosledno večerno rutino, s katero lahko otroku z ADHD omogočimo, da se počuti bolj pripravljenega na naslednji dan. Ne pozabimo, da je bistvena za uspeh ravno doslednost. Počakajmo nekaj dni ali tednov in opazujmo pozitivne premike pri otroku in morda tudi pri nas samih.
Viri:
Corkum, P., Tannock, R., & Moldofsky, H. (2021). The impact of bedtime routines on children with ADHD. V: Sleep Medicine Reviews, 55, 101-112.
Gradisar, M., Jackson, K., Spurrier, N. J., & Gibson, J. (2019). Calming activities and sleep quality. V: Journal of Child and Family Studies, 28(3), 678-689.
Hale, L., Kirschen, G. W., & LeBourgeois, M. K. (2020). The impact of screen time on sleep. V: Sleep Health, 6(1), 1-8.
Mindell, J. A., Li, A. M., Sadeh, A., & Owens, J. A. (2020). The role of fixed bedtime in sleep quality. V: Journal of Pediatric Psychology, 45(3), 234-245.
Twenge, J. M., Hisler, G. C., & Krizan, Z. (2019). Electronic devices and sleep quality. V: Journal of Sleep Research, 28(4), e12802.
Učenje brez stresa
Slabe ocene - “Brez treningov!”
Kaj o ADHD pravijo raziskave?
Zadnja dva ali trije tedni počitnic...
Učno okolje ima ogromen vpliv na možnosti za uspeh otroka z ADHD. Z ustrezno organizacijo in prilagoditvami lahko otroku omogočimo, da se počuti bolj samozavestno in manj pod stresom.
Če ima otrok težave v šoli, najprej pomislimo, da mu bo lažje, če bo imel več časa za učenje. Pa je rešitev res v tem, da mu prepovemo ukvarjanje s športom? Ukvarjanje s športom ima toliko koristi, da je vredno premisliti, kaj je najboljša rešitev.
Motnja pomanjkanja pozornosti s hiperaktivnostjo, ADHD, je dobro raziskano področje. Spoznajmo, kaj svetujejo znanstveniki.
Pričakovanja glede novega šolskega leta so vedno velika. Prilagodimo pripravo na novo šolsko leto starosti otroka. Potrebuje več strukture in podpore, ali več samostojnosti in odgovornosti? Kako pa na njihovo prvo šolsko leto pripravimo prvošolce?