Poletni zdrs je korak nazaj v znanju in spretnostih med poletnimi počitnicami.

“Poletni zdrs” - kaj to sploh je?

24.06.2024

Korak nazaj v znanju in spretnostih med poletnimi počitnicami

Šola je končana! Kako se lahko izognemo »poletnemu zdrsu«?

Poletje je čas, ko se otroci veselijo oddiha od šole, brezskrbnih dni na prostem in razburljivih počitniških dogodivščin. Vendar pa je za mnoge otroke poletje tudi obdobje, ko se soočajo s tveganjem za izgubo pridobljenega znanja, ki ga imenujemo »poletni zdrs«. Poletni zdrs predstavlja upad učnih sposobnosti med poletnimi počitnicami in ima lahko dolgoročne negativne posledice na učni napredek otrok.  

Kako pride do poletnega zdrsa?

Poletne počitnice ne vključujejo formalnega pouka in običejno tudi strukturiranih učnih dejavnosti ne. Zaradi tovrstnega pomanjkanja strukture pride do pozabljanja, že pridobljeno znanje se ne utrjuje.

Nekateri otroci doma nimajo dostopa do izobraževalnih materialov ali dejavnosti, kar prav tako vpliva na to, da se spretnosti in znanje, pridobljene v šolskem letu, porazgubijo. Posebej pri otrocih iz nižjih socioekonomskih okolij obstaja večja verjetnost za poletni zdrs zaradi omejenega dostopa do izobraževalnih virov in dejavnosti, vendar je za to dovzetna kar večina.

Če otroci med poletnimi počitnicami izgubijo znanje in veščine, ki so jih pridobili v preteklem šolskem letu, bo povratek v šolo po poletnih počitnicah toliko težji, začetek pouka pa bolj naporen.  

Na katerih področjih najpogosteje pride do poletnega zdrsa?

To izgubo znanja lahko opazimo predvsem na področjih branja in matematike.

Do zmanjšanja matematičnih veščin pride, ker otroci med poletjem običajno nimajo stika z matematičnimi vajami in nalogami, ter posledično pozabijo nekatere matematične koncepte in tehnike reševanja problemov. Težave se hitro opazijo tudi kot izguba bralnih spretnosti, sploh pri otrocih, ki med poletjem berejo manj, kar vodi do upada tekočnosti branja, razumevanja besedila in pa tudi osvojeno besedišče lahko nazaduje. Do upada znanja ali veščin prihaja tudi na drugih področjih.

Ker ima lahko poletni zdrs resne posledice na učni napredek otrok, se to pozna predvsem, ko se otroci vrnejo v šolo po poletnih počitnicah. Nekateri nove koncepte težje osvojijo, saj pozabijo, na kaj od predhodno pridobljenega znanja se navezujejo, drugi imajo slabše temelje za nadaljnje osvajanje znanja...

Poleg učnih ima poletni zdrs tudi socialne in čustvene posledice. Otroci, ki zaostajajo za svojimi vrstniki, se pogosto manj samozavestni in imajo nižjo motivacijo za učenje. To lahko vpliva na njihove izkušnje s šolanjem, poukom, in vodi v zmanjšanje zanimanja za učenje.

Posledic poletnega zdrsa ne gre zanemariti. Učni zaostanek za vrstniki, ki poletnega zdrsa niso doživeli ali so njegove učinke z ustreznimi ukrepi, strategijami, ustrezno zmanjšali, je lahko velik. Prav tako ne smemo podcenjevati dolgotrajnih učinkov poletnega zdrsa, ki se lahko skozi več let kopičijo. Pride lahko do večjih akademskih vrzeli, ki jih je težko nadomestiti.

Študije so pokazale, da učenci v povprečju izgubijo približno en mesec učnega napredka med poletnimi počitnicami, pri čemer so največje izgube opazne pri matematičnih veščinah. - Harris Cooper - vodilni raziskovalec na področju poletnega zdrsa 

7 strategij proti “poletnemu zdrsu”

Že sedaj, na začetku počitnic, naredimo načrt, kako bomo vsakodnevne dejavnosti med počitnicami prilagodili temu, da bodo posledice poletnega zdrsa čim manjše, ali jih celo ne bo.

  1.  Kadar je le mogoče, otroka vključite v poletne tabore, delavnice in ostale programe, kjer se bo otrok učil, tudi, če bo to učenje potekalo izključno skozi igro.
  2. Čim večkrat obiščite muzej, galerijo, razstavo. Tudi, če tematika oz. vsebina ne bo podobna šolskim, bo otrok spoznaval nove stvari, si poskušal veliko zapomniti, in povezoval s prejšnjim znanjem.
  3. Omejite čas pred zasloni. To bo otroka spodbudilo, da najde druge, bolj ustvarjalne in morda učno obarvane vsebine.
  4. Spodbujajte branje. Otrok naj si izbere knjige, ki ga pritegnejo, zanimajo. Bere naj tudi revije in druga gradiva. Včlanite se v knjižnico, če še niste. Knjižnice prav tako ponujajo bogate bralne vsebine. Včasih je dobro poseči tudi po knjigah, ki jih določijo knjižničarji (ustrezno glede na določeno starost, seveda). Takšni poletni “akciji” v nekaterih slovenskih knjižnicah rečejo “Maček v žaklju”. Knjižničar izbere knjige, ko jih prevzamete, so v neprosojni vrečki in ne veste, kaj dobite. Včasih se izbira le med žanrom oz. glede na starost otroka. Če vaša knjižnica te storitve ne ponuja, prosite knjižničarja, da predlaga nekaj zanimivih naslovov. Poskusite tudi gradiva LoveMyBrain VESELO V SVET DOMIŠLJIJE, ter LoveMyBrain SKOK V ČUDOVITI SVET BRANJA, kjer so pripravljena besedila za branje z vprašanji, ki krepijo in preverjajo bralno razumevanje in spodbujajo domišljijo. Za spodbudo pri bralnem napredku uporabite LoveMyBrain DNEVNIK BRANJA.
  5. V vsakodnevne aktivnosti vključite vsaj nekaj matematičnih vsebin. Matematične naloge, igre, tudi matematični orehi so lahko dobrodošlo razvedrilo. Le vse naj bo primerno za otroka in pripravljeno na zabaven način. Če je otrok v preteklem šolskem letu ravno zaključil z učenjem poštevanke, naj jo vsaj z nekaj računi dnevno utrjuje. Tako bo prehod v novo šolsko leto bistveno lažji. Preko iger in zabavnih vsebin se tudi pri matematiki daleč pride. Gradiva LoveMyBrain iz kategorije MATEMATIKA so vsa primerna za počitniško razvedrilo. Pri računih pa si pomagajte z LoveMyBrain GENERATORJEM, ki si bo izmislil račune v želenih obsegih in zahtevnosti namesto vas. Ali lahko matematiko vadite tudi med kuhanjem? Seveda! Naj otrok stehta sestavine, preračuna maso za piškote iz enojne v dvojno. Matematika je lahko tudi slastna!
  6. Na televiziji naj otrok gleda izobraževalne vsebine, dokumentarne filme. Tako bo znanje razširil in povezal z obstoječim, ter zgradil še širšo osnovo za novo šolsko leto in novo znanje.
  7. Ob omejitvi časa, ki ga otrok med počitnicami sme preživeti pri zaslonu, mu boste to verjetno vendarle dovolili vsaj v nekem časovnem obsegu. Pri tem izbirajte igre, ki spodbujajo krepitev posameznih področij, in kjer otrok ni pasiven. 

Poletni zdrs predstavlja resnično grožnjo za akademski uspeh otrok. Izgube v znanju, pridobljenem skozi šolsko leto, lahko znatno vplivajo na dolgoročne učne rezultate in povečajo razlike med različnimi socioekonomskimi skupinami. - National Summer Learning Association

Počitnice so počitnice, pa vendar... 

Medtem ko je nekaj oddiha pomembnega za ohranjanje zdravega ravnovesja med šolskimi in prostorskimi aktivnostmi, lahko daljše obdobje brez učenja povzroči pozabljanje in izgubo znanja. Raziskave kažejo, so za upad bralnih sposobnosti, matematičnega in splošnega znanja krivi preveliki odmori med učenjem in počitkom (pri nekaterih kar dva meseca med poletjem. Zato je poletni zdrs pomemben izziv za otroke, pri katerem lahko največ storimo prav starši.

Uporabite zgornje strategije! Otroci potrebujejo to podporo, da bo prehod v novo šolsko leto blažji. O tem razmišljajmo že sedaj, ne zadnji teden pred prvim septembrom.

POMEMBNO!

Poletni zdrs “napadimo zmerno”. Že krajše dejavnosti proti njemu bodo zadostovale. Ob tem je zelo pomembno, da med poletjem otrok čim več časa preživi zunaj, na zraku, če je mogoče tudi v družbi vrstnikov. O tem pa v naslednjem blogu.

"Poletni zdrs” v angleškem jeziku imenujejo “summer slide”.