Uporaba prsta pri učenju branja?
S prstom, ki sledi besedilu, lahko otrok bere hitreje, bolj enakomerno in bolj ritmično. Manj je zatikanja in upočasnitev, zato je branje bolj tekoče.
Anyone with a link can now view this file.
Šola je končana! Kako se lahko izognemo »poletnemu zdrsu«?
Poletje je čas, ko se otroci veselijo oddiha od šole, brezskrbnih dni na prostem in razburljivih počitniških dogodivščin. Vendar pa je za mnoge otroke poletje tudi obdobje, ko se soočajo s tveganjem za izgubo pridobljenega znanja, ki ga imenujemo »poletni zdrs«. Poletni zdrs predstavlja upad učnih sposobnosti med poletnimi počitnicami in ima lahko dolgoročne negativne posledice na učni napredek otrok.
Poletne počitnice ne vključujejo formalnega pouka in običejno tudi strukturiranih učnih dejavnosti ne. Zaradi tovrstnega pomanjkanja strukture pride do pozabljanja, že pridobljeno znanje se ne utrjuje.
Nekateri otroci doma nimajo dostopa do izobraževalnih materialov ali dejavnosti, kar prav tako vpliva na to, da se spretnosti in znanje, pridobljene v šolskem letu, porazgubijo. Posebej pri otrocih iz nižjih socioekonomskih okolij obstaja večja verjetnost za poletni zdrs zaradi omejenega dostopa do izobraževalnih virov in dejavnosti, vendar je za to dovzetna kar večina.
Če otroci med poletnimi počitnicami izgubijo znanje in veščine, ki so jih pridobili v preteklem šolskem letu, bo povratek v šolo po poletnih počitnicah toliko težji, začetek pouka pa bolj naporen.
To izgubo znanja lahko opazimo predvsem na področjih branja in matematike.
Do zmanjšanja matematičnih veščin pride, ker otroci med poletjem običajno nimajo stika z matematičnimi vajami in nalogami, ter posledično pozabijo nekatere matematične koncepte in tehnike reševanja problemov. Težave se hitro opazijo tudi kot izguba bralnih spretnosti, sploh pri otrocih, ki med poletjem berejo manj, kar vodi do upada tekočnosti branja, razumevanja besedila in pa tudi osvojeno besedišče lahko nazaduje. Do upada znanja ali veščin prihaja tudi na drugih področjih.
Ker ima lahko poletni zdrs resne posledice na učni napredek otrok, se to pozna predvsem, ko se otroci vrnejo v šolo po poletnih počitnicah. Nekateri nove koncepte težje osvojijo, saj pozabijo, na kaj od predhodno pridobljenega znanja se navezujejo, drugi imajo slabše temelje za nadaljnje osvajanje znanja...
Poleg učnih ima poletni zdrs tudi socialne in čustvene posledice. Otroci, ki zaostajajo za svojimi vrstniki, se pogosto manj samozavestni in imajo nižjo motivacijo za učenje. To lahko vpliva na njihove izkušnje s šolanjem, poukom, in vodi v zmanjšanje zanimanja za učenje.
Posledic poletnega zdrsa ne gre zanemariti. Učni zaostanek za vrstniki, ki poletnega zdrsa niso doživeli ali so njegove učinke z ustreznimi ukrepi, strategijami, ustrezno zmanjšali, je lahko velik. Prav tako ne smemo podcenjevati dolgotrajnih učinkov poletnega zdrsa, ki se lahko skozi več let kopičijo. Pride lahko do večjih akademskih vrzeli, ki jih je težko nadomestiti.
Študije so pokazale, da učenci v povprečju izgubijo približno en mesec učnega napredka med poletnimi počitnicami, pri čemer so največje izgube opazne pri matematičnih veščinah. - Harris Cooper - vodilni raziskovalec na področju poletnega zdrsa
Že sedaj, na začetku počitnic, naredimo načrt, kako bomo vsakodnevne dejavnosti med počitnicami prilagodili temu, da bodo posledice poletnega zdrsa čim manjše, ali jih celo ne bo.
Poletni zdrs predstavlja resnično grožnjo za akademski uspeh otrok. Izgube v znanju, pridobljenem skozi šolsko leto, lahko znatno vplivajo na dolgoročne učne rezultate in povečajo razlike med različnimi socioekonomskimi skupinami. - National Summer Learning Association
Medtem ko je nekaj oddiha pomembnega za ohranjanje zdravega ravnovesja med šolskimi in prostorskimi aktivnostmi, lahko daljše obdobje brez učenja povzroči pozabljanje in izgubo znanja. Raziskave kažejo, so za upad bralnih sposobnosti, matematičnega in splošnega znanja krivi preveliki odmori med učenjem in počitkom (pri nekaterih kar dva meseca med poletjem. Zato je poletni zdrs pomemben izziv za otroke, pri katerem lahko največ storimo prav starši.
Uporabite zgornje strategije! Otroci potrebujejo to podporo, da bo prehod v novo šolsko leto blažji. O tem razmišljajmo že sedaj, ne zadnji teden pred prvim septembrom.
POMEMBNO!
Poletni zdrs “napadimo zmerno”. Že krajše dejavnosti proti njemu bodo zadostovale. Ob tem je zelo pomembno, da med poletjem otrok čim več časa preživi zunaj, na zraku, če je mogoče tudi v družbi vrstnikov. O tem pa v naslednjem blogu.
"Poletni zdrs” v angleškem jeziku imenujejo “summer slide”.
Uporaba prsta pri učenju branja?
Igriv premor med učenjem
Samostojnost otroka v šoli
Vzdrževanje motivacije in preprečevanje dolgčasa pri vadbi fine motorike
S prstom, ki sledi besedilu, lahko otrok bere hitreje, bolj enakomerno in bolj ritmično. Manj je zatikanja in upočasnitev, zato je branje bolj tekoče.
Kombinacija kratkih odmorov z gibanjem, strateškega razčlenjevanja nalog in rednega gibanja ter spanja vzpostavi trajnostno osnovo za učinkovito učenje. Pomembno je še, da tudi starši poskrbimo zase.
Šola je eno najpomembnejših okolij, kjer otroci razvijajo samostojnost, saj jo sooblikujejo ob vrstnikih, se z njimi primerjajo, ter z njimi sodelujejo. Kot starši jim lahko pomagamo tako, da postanejo samostojni učenci. Kako to storiti, ne da bi jih preveč nadzirali ali jim odvzeli odgovornost?
Za krepitev fine motorike izkoristimo otrokovo naravno željo po raziskovanju! Namesto klasičnih vaj ponudimo "skrivnostne izzive" v obliki različnih senzoričnih iger, ki so prilagojene otrokovim interesom in željam. Kako ohraniti motivacijo, ko ta pojenja?