Gibalni odmori? Nič boljšega!
V kratkih odmorih med učenjem doma ali pri pouku lahko izvajamo enostavne vaje, s katerimi omogočimo otrokom, da se osvežijo in ohranijo visoko stopnjo koncentracije ter učinkovito učenje.
Anyone with a link can now view this file.
Kot starši otrok z ADHD vemo, da je učenje pogosto polno izzivov. Otroci z ADHD se lahko hitro zmotijo, izgubijo koncentracijo ali občutijo preobremenjenost. Učno okolje ima ogromen vpliv na njihovo sposobnost uspeha. Z ustrezno organizacijo in prilagoditvami lahko otroku omogočimo, da se počuti bolj samozavestno in manj pod stresom.
“Pri ADHD ne gre za pomanjkanje volje, ampak za pomanjkanje ustrezne strukture.” - dr. Ari Tuckman, Iz knjige “Understand Your Brain, Get More Done: The ADHD Executive Functions Workbook”, 2012
Starši otrok z ADHD se pogosto soočamo z izzivi, ki jih lahko občutimo kot izjemno stresne, na primer:
Z občutkom razumevanja, potrpežljivosti in pravo podporo lahko starši otrok z ADHD obvladamo izzive in pomagamo svojim otrokom uspevati.
Raziskave kažejo, da otroci z ADHD bolje uspevajo v organiziranem in minimalističnem okolju. Študija, ki jo je izvedel Langberg s sodelavci (2020), je pokazala, da otroci, ki imajo urejen delovni prostor, kažejo boljšo koncentracijo in manj vedenjskih težav. Poleg tega je pomembno, da otrok razume, da ima tudi sam odgovornost za svoje učno okolje in urnik. To lahko razvijamo postopoma, glede na starost:
ADD in ADHD sta izraza, ki se pogosto uporabljata za opis dveh različnih podtipov iste motnje, imenovane motnja pomanjkanja pozornosti in hiperaktivnost (Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder - ADHD). Razlika med njima se nanaša na prisotnost ali odsotnost hiperaktivnosti kot enega od simptomov ADHD.
ADD (motnja pomanjkanja pozornosti) je zadnje čase manj v uporabi. ADD se nanaša na podtip ADHD, pri katerem so prisotni simptomi pomanjkanja pozornosti, kot so težave s koncentracijo, pozabljivost, neorganiziranost, težave pri opravljanju nalog, ki zahtevajo dolgotrajno pozornost, itd., vendar pa ni bistvenih znakov hiperaktivnosti. Ta izraz se je uporabljal pred uvedbo kategorije ADHD.
ADHD (motnja pomanjkanja pozornosti s hiperaktivnostjo) opisuje motnjo, pri kateri so prisotni simptomi pomanjkanja pozornosti in hiperaktivnosti. Hiperaktivnost se kaže kot nemirnost, pretirano gibanje, težave pri sedenju mirno in podobno.
V diagnostičnem priročniku DSM-5 (Diagnostični in statistični priročnik duševnih motenj - 5. izdaja), se uporablja izraz ADHD, ki ima tri podtipe:
V praksi se torej uporablja izraz ADHD za opis celotnega spektra te motnje, pri čemer se podtipi razlikujejo glede na to, kateri simptomi so bolj izraziti pri posamezniku.
“Osebe z ADHD niso lene ali neumne. So samo misleci, ki letijo višje, dlje in hitreje. Potrebno jim je le omogočiti, da pristanejo.” - dr. Kathleen Nadeau, klinična psihologinja, svetovno priznana poznavalka ADHD, avtorica mnogih knjig s tega področja
Ustvarjanje mirnega okolja. Poskrbimo, da je učni prostor otroka ločen od hrupnih delov hiše. Uporabimo na primer pisalno mizo v otrokovi sobi ali mirnem kotu. Predvsem med pisanjem domačih nalog poskusimo zagotoviti otroku okolje brez motenj. Ustvarimo miren delovni prostor, kjer se lahko otrok osredotoči na šolsko delo. Prostor naj bo pospravljen in čist, brez nepotrebne navlake. Na mizi, kjer dela, naj bo izključno to, kar otrok takrat potrebuje. Tudi sicer k lažji koncentraciji pripomore prostor, ki nima nepotrebne navlake, saj ta poveča izločanje kortizola, stresnega hormona. Po potrebi uporabimo slušalke za dušenje hrupa. Otrok naj poskusi z uporabo plakata LoveMyBrain KAKO POSTANEŠ BOLJ UČINKOVIT.
Vključevanje družine. Poskrbimo, da vsi člani družine spoštujejo otrokov čas za učenje. Na primer, med otrokovim učnim časom naj se drugi člani družine izogibajo glasnim dejavnostim.
“ADHD ni pomanjkanje pozornosti, ampak težava z reguliranjem in usmerjanjem pozornosti.” - dr. Edward Hallowell, iz članka v “The New York Times”, 2016
Ne pozabimo, da je podpora otroku z ADHD lahko izziv, kjer sta lahko potrpežljivost in pozitivnost ključni. To ni vedno lahko, in nam staršem včasih spodleti. Skoraj nemogoče je, da bi nam vedno uspelo ostati zbrani in mirni. Z razumevanjem, da bo včasih težko, vztrajajmo, saj vemo, da poskušamo narediti najbolje za svojega otroka. Obeležimo otrokove uspehe, ne glede na to, kako majhni so, in ponudimo spodbudo in podporo, ko se sooči z neuspehom. Pozitiven odnos lahko poveča otrokovo samozavest in motivacijo. Nič pa ne bo narobe, če tudi starši uporabimo LoveMyBrain KARTICE ZA UMIRJANJE.
Z ustrezno organizacijo in podporo lahko otroku z ADHD omogočimo, da se uči brez stresa. Ne pozabimo, da je vsak otrok drugačen – eksperimentirajmo in poiščimo, kaj najbolj ustreza našemu otroku.
Viri:
DuPaul, G. J., Evans, S. W., & Owens, J. S. (2019). The role of organization in academic success. V: Journal of Child Psychology and Psychiatry, 60(4), 456-464.
Langberg, J. M., Becker, S. P., & Epstein, J. N. (2020). The impact of organized environments on children with ADHD. V: Journal of Attention Disorders, 24(2), 123-134.
Pelham, W. E., Fabiano, G. A., & Massetti, G. M. (2020). The effectiveness of short intervals in learning. V: Journal of Educational Psychology, 112(4), 667-681.
Rapport, M. D., Orban, S. A., Kofler, M. J., & Friedman, L. M. (2017). Sensory tools and attention in children with ADHD. V: Journal of Abnormal Child Psychology, 45(5), 969-981.
Rosen, L. D., Lim, A. F., Felt, J., & Carrier, L. M. (2018). The impact of distractions on children with ADHD. V: Pediatrics, 142(3), e20181015.
Rosen, L. D., Carrier, L. M., & Cheever, N. A. (2019). The impact of electronic devices on concentration. V: Computers in Human Behavior, 93, 1-8.
Gibalni odmori? Nič boljšega!
Emocionalna blaginja
Kam, če ne pred ekran med počitnicami?
Negovanje emocionalne povezanosti z otrokom
V kratkih odmorih med učenjem doma ali pri pouku lahko izvajamo enostavne vaje, s katerimi omogočimo otrokom, da se osvežijo in ohranijo visoko stopnjo koncentracije ter učinkovito učenje.
“Za uspešno življenje z ADHD potrebujemo štiri stvari: zanimanje, izziv, ustvarjalnost in nujnost. Brez teh nas čaka samo frustracija.” - dr. William Dodson, psihiater, strokovnjak za ADHD pri odraslih, v intervjuju za ADDitude Magazine, 2021
Otroci naj se igrajo igre, ki smo se jih igrali njihovi starši in stari starši pred obstojem ekranov in dvodimenzionalnih iger. Takšne igre bistveno bolj spodbujajo domišljijo, krepijo pa tudi odnose z vrstniki “v živo”.
Emocionalna povezanost je temelj vsakega zdravega odnosa med starši in otroki. S kakovostnim časom, empatičnim odzivanjem in fizično bližino lahko kot starši omogočimo, da se naši otroci počutijo varno, ljubljeno in povezano.