Zanimivosti o branju in bralnih težavah
Na področju učenja branja so znanstveniki izvedli številne študije, ki so pripomogle k boljšemu razumevanju procesa branja in razvoja bralnih spretnosti.
Anyone with a link can now view this file.
Priprava na novo šolsko leto je pomembna, otrok se mora miselno pripraviti na to, da bo počitnic enkrat konec, na tak način bo prehod v rutino novega šolskega leta in njegove drugačne vsebine, lažji. Starši bodimo pri tem v podporo svojim otrokom, z nekaj organizacijskimi prijemi pa lahko olajšamo prehod iz počitnic nazaj k šolskemu delu, ki je skoraj pred vrati.
Ko gredo počitnice h koncu, se začnemo zavedati, da je lahko prehod med dolgimi, sproščujočimi poletnimi počitnicami in strukturiranim šolskim letom za otroke in starše precejšen izziv. Ta sprememba ni le fizična, temveč tudi čustvena in psihološka. Mnoge družine se soočajo s težavami, ko je treba ponovno vzpostaviti rutino, se prilagoditi novim izzivom in premagati morebitne strahove. Kako torej ublažiti stres ter omogočiti uspešen začetek novega šolskega leta.
Ste vedeli, da se lahko otroci soočajo s kar nekaj strahovi, preden se začne novo šolsko leto? Večina bi si želela ohraniti količino prostega časa, s katero razpolagajo med počitnicami, kar seveda med šolskim letom ne gre. Nekateri čutijo strah pred spremembo rutine in povečanimi obveznostmi, lahko pa jim je tudi neprijetno, ko se spomnijo, da bodo morali ponovno zbrati motivacijo za učenje, če je bila to težava že v preteklosti. Za nekatere otroke je ta prehod še težji, saj ga lahko zaznamuje tudi strah pred neznanim in celo strah pred navezovanjem stikov, posebej, kadar gre za prvošolce (katere koli stopnje izobraževanja), ali pa, ko se razredi premešajo ali se oddelkom v matični šoli pridružijo oddelki podružničnih šol. Zadnja dva tedna počitnic in naš odnos do prehoda v novo obdobje sta lahko otrokom v oporo, in premagovanje zadreg in strahov jim bo lažje.
Sprememba rutine
Poletne počitnice so običajno čas sprostitve, kjer otroci in starši pogosto opustimo natančne in omejujoče urnike, ki jih zahteva šolsko leto. Dolgi dnevi brez šolskih obveznosti omogočajo več svobode, manj stresa in več časa za družinske aktivnosti. Ko se poletje konča, pa je treba ponovno vzpostaviti rutino, kar lahko povzroči stres tako pri otrocih kot starših.
Anksioznost in strah pred neznanim
Otroci se pogosto soočajo z anksioznostjo pred začetkom novega šolskega leta. Strah pred neznanim – nova učiteljica, sošolci, pričakovanja – lahko povzroči tesnobo, ki pa je otroci ne bodo vedno znali prepoznati ali poimenovati. Ta občutek negotovosti lahko vodi do težav s spanjem, sprememb v apetitu in celo fizičnih simptomov, kot so glavoboli ali bolečine v trebuhu.
Socialni izzivi
Posebej danes je za mnoge otroke šola glavni vir socialnih interakcij. Med počitnicami se te interakcije lahko zmanjšajo, ali pa se odvijajo čisto drugje in z drugimi posamezniki, kar lahko ob ponovnem srečanju s sošolci povzroči socialno anksioznost. Otroci se lahko bojijo, da so izpadli iz skupine ali da ne bodo našli prijateljev, kar dodatno otežuje prehod.
Pričakovanja glede učnega uspeha
Za starejše otroke in najstnike je prehod v novo šolsko leto pogosto povezan z večjimi pričakovanji glede učnega uspeha. S povečanim številom predmetov, domačih nalog in izpitov se lahko poveča tudi stres. Ta pritisk pogosto povzroča občutek preobremenjenosti, kar lahko vodi do anksioznosti in zmanjšane motivacije.
Nostalgija po počitnicah
Podobno, kot bi odrasli radi še malo podaljšali svoj dopust, si tega za svoje počitnice želijo otroci. Poletne počitnice so pogosto čas, ko otroci doživijo posebne trenutke – počitnice s starši, obisk babice in dedka, počitnice ob morju ali kampiranje. Ko se te izkušnje končajo, se lahko pojavi občutek nostalgije, kar dodatno otežuje prehod nazaj v šolo.
Bodimo pozitivni, izpostavimo, kaj vse novega, vznemirljivega čaka otroka: nova prijateljstva, morda novi učitelji, ter novo znanje. Če bomo starši negativni do šole, učenja, izobraževanja, bodo to naravnanost prevzeli tudi otroci.
Prvi korak konkretne priprave naj bo nakup šolskih potrebščin. Učbenike ste morda že naročili preko šolskega učbeniškega sklada, delovne zvezke naročili pri eni od založb. Kupiti pa je potrebno tudi ostale šolske potrebščine (zvezke, barvice, morda nove copate), nekateri pa tudi nakup delovnih zvezkov pustite za obisk knjigarne konec avgusta. Vse te nakupe opravite skupaj z otrokom, naredite iz tega dogodek. Na dan nakupa si vzemite čas samo za otroka in njegove potrebe. Otrok naj si sam izbere zvezke, naj ima vsaj nekoliko proste roke pri izbiri ostalih potrebščin. Po opravljenem nakupu ga odpeljite na kosilo ali tortico in tako se bo priprava na novo šolsko leto začela s pozitivnimi občutki.
Pozitiven vpliv podpore staršev na zmanjšanje tesnobe pri otrocih, je znanstveno dokazan*. Če imajo otroci pri tem podporo in se tesnoba zmanjša, se lažje prilagajajo novim situacijam.
*Laurent, H. K., Gilliam, K. S., Bruce, J., & Fisher, P. A. (2013). "HPA Stability for Children in Foster Care: Mental Health Implications and Moderation by Early Intervention." Developmental Psychobiology, 55(4), 402-414.
Zanimivosti o branju in bralnih težavah
Prehod med počitnicami in novim šolskim letom
Počitniški čas ni le za lenarjenje
Raziskave o vplivih na zmožnost razmišljanja in iskanja rešitev
Na področju učenja branja so znanstveniki izvedli številne študije, ki so pripomogle k boljšemu razumevanju procesa branja in razvoja bralnih spretnosti.
Kateri izzivi so pred nami pred novim šolskim letom? Spoznajmo prijeme, s katerimi bo lažje: vzpostavljanje rutine, pogovor o strahovih, pričakovanja glede učnega uspeha, pozitivne asociacije s šolo, vključenost celotne družine.
Strokovnjaki so raziskali, na katera vsa področja pozitivno vpliva strukturiran čas in določene zadolžitve tudi med počitnicami. Opozarjajo pa tudi na prekomerno “organizacijo počitnic” - naj bo ravno pravšnja mera vsega - počitka in aktivnosti.
Raziskave kažejo, da so individualizacija poučevanja in ocenjevanja, ter stalno spodbujanje večje motivacije za učenje ključna orodja, da se prekinejo negativni cikli nizke motivacije in nizkih učnih dosežkov.