Igre na prostem namesto ekrana med počitnicami

Kam, če ne pred ekran med počitnicami?

26.06.2024

Igre na prostem

Lepo vreme je potrebno čim bolje izkoristiti, svež zrak je neprecenljiv. Poletje mora odtehtati čas med šolskim letom. Otroci naj se igrajo igre, ki smo se jih igrali njihovi starši in stari starši pred obstojem ekranov in dvodimenzionalnih iger. Takšne igre bistveno bolj spodbujajo domišljijo, krepijo pa tudi odnose z vrstniki “v živo”.

Predvsem poskrbimo za uravnoteženo igranje iger v živo in iger na telefonih/računalnikih. Slednje čim bolj omejimo. Vsake počitnice so posebne, naj si jih bo lahko zapomniti!! Naj bodo letošnje še toliko bolj posebne. 

Zemljo krast

Zakaj se ne bi poleg igre in bivanja na svežem zraku naučili še malo geografije?

Igra “Zemljo krast” je primerna za 3 - 10 igralcev. Na tla (s palico v pesek, ali pa s kredo na asfalt) narišemo velik krog - krog naj bo večji, če je igralcev več. Znotraj kroga se nariše še en manjši krog, nato pa se kolobar razdeli na toliko delov, kolikor imamo igralcev. Vsak igralec svoj del poimenuje (dodeli mu npr. ime države). Vsi igralci stojijo v svojih “državah”. Tisti, ki igro začne, se postavi v sredino manjšega kroga. Igralec na sredini se vrti in govori: “Naj meče, naj meče...” ter doda, katera država naj meče, pri tem odvrže palico, ki jo je držal v rokah. Igralec, katerega ozemlje je zaklical, mora na palico čim prej stopiti, ostali pa se razbežijo. Ko igralec stopi na palico, zakliče “stop”, takrat se vsi ostali ustavijo. S palico skuša zadeti enega od soigralcev. Če ga zadane, lahko vzame del njegovega ozemlja - le toliko, kolikor doseže iz svojega ozemlja. Če ga zgreši, pa igralec, ki ga je zgrešil, vzame zemljo njemu. Igra je končana, ko vsa zemlja pripada enemu igralcu. Otroci se bodo pri igri razgibali, nasmejali, učili dogovarjanja in upoštevanja pravil. 

Ristanc

Najprej narišemo polje - kar kreda bo zadostovala. Narišemo več kvadratkov, ter vanje dodamo številke. Število kvadratov je poljubno, nekako od 6 - 12. Igralci stopijo na začetek, pred kvadrat s št. 1. in vržejo kamen (najprej v kvadrat št. 1), nato z eno nogo skačejo v vse kvardate po vrstnem redu glede na števila v njem, le v kvadrat, ki vsebuje kamenček, ne smejo stopiti. Ko gre igralec mimo kamenčka, mora tega pobrati. Če stopi na črto, ali zgreši ali izpusti kamenček, izpade. Cilj igre je, da skočimo v vse kvadratke brez napak. Različic igre je več, praviloma je igra primerna za 2 - 4 igralce. Poskusite narisati zelo zapleteno mrežo kvadratov, ter dodajte svoja pravila. 

Gumitvist

Za gumitvist rabimo dolgo elastiko (4 - 8m) ter najmanj 3 igralce (v sili gre le z dvema, če elastiko “drži” kanta za smeti, kuhinjski stol ali kaj podobnega). Elastika je napeta med dvema igralcema, medtem ko tretji skače. Pri gumitvistu se zahtevnost viša tako, da se viša raven elastike - višja kot je, težje je. Ko igralec, ki skače, naredi napako, ga zamenja drug igralec.

Elastika je najprej napne na igralčeva gležnja, nato na kolena, pod zadnjico, na zadnjico, okoli pasu in celo okoli vratu. Igralec, ki skače, mora najprej skočiti tako, da ima med nogama en del elastike, nato ima med nogama drugi del elastike, nato skoči z obema nogama notri, nato okoli elastike, ter na koncu še na obe elastiki (tako da ju pohodi). Ta pravila, kakšen je pravilni red skakanja, so precej prilagodljiva. Včasih smo skakanju (vsakemu pristanku na tleh z nogami) dodali še zloge, ki so se rimali in so bili po številu enaki količini skokov. Poskusite. Igra krepi kondicijo, predvsem pa je zelo zabavna. :) Ko se zadihamo, pa pomaga hladna limonada.

Dobri stari mehurčki - le nekaj milnice potrebujemo

Pihanje mehurčkov je zabavno, pa naj jih pihamo sami, ali napihane mehurčke kdo lovi.

Običajno je vsaj na začetku potrebno kupiti “škatlico” z mehurčki, ki vsebuje krogec, kamor se milnica napne. Kasneje lahko milnico pripravimo tudi sami. V kakšenem razmerju z vodo mora biti, je treba preizkusiti. Z različnimi načini pihanja dobimo več majhnih mehurčkov, ali pa enega velikega, ki je na začetku pihanja zelo podolgovat. Pihamo v smeri, v kateri piha veter, da ne dobimo vseh mehurčkov v obraz. Obstajajo tudi obroči in pripadajoči “pladnji” za milnico, s katerimi je mogoče pihati tudi gromozanke mehurčke, ki imajo lahko premer tudi več kot en meter. To je šele zabavno!!

Kaj vse še lahko počnemo zunaj?

Izkoristimo zrak, lepo vreme, prosti čas. Otroci lahko kolesarijo sami ali lahko kolesari cela družina. Pohodništvo je lahko krasna sprostitev v naravi in uživanje v svežem zraku. Ponuja tudi priložnosti za poglobljen pogovor, nabiranje izkušenj, s seboj nesemo drugačen obrok kot smo ga vajeni doma - s tem se nekoliko spremeni rutina in obogati vsebina počitnic.

Če ne moremo ravno v hrib, obiščimo vsaj bližnjo jaso ali travnik. Tudi piknik v naravi bo posebna dogodivščina.

Če je zelo vroče, imamo lahko igre z vodo. Vodne pištole, vodni baloni, ali pa kar ladjica iz papirja, ki jo spuščamo v lavorju na dvorišču - vse to poskrbi za obilo zabave in smeha.

V bližnji reki ali jezeru lahko tudi zaplavamo in se ohladimo. Pa tudi kakšen bazen bo dobrodošel.

Ne pozabimo na športe z žogo  - predvsem naj bo preživljanje počitniškega časa raznoliko in polno različnih vsebin - več izkušenj bo počitnice zelo obogatilo ter prispevalo h krepitvi socialnih veščin. 

Otroška igrišča ponujajo več možnosti, različna igrala. Lahko si naredimo družinski izlet in obiščemo igrišče izven domačega kraja.

Nekaj dejavnosti organizirajmo tako, da jih preživimo v družinskem krogu. Otroci pa naj se družijo tudi z vrstniki, se dogovarjajo, igrajo, ustvarjajo. Vse to je neprecenljiva popotnica za kasneje.

Še kaj bolj skrivnostnega, posebnega, dišečega?

Otroci so rojeni znanstveniki. Rojeni so, da preizkušajo naravni svet, ki jih obdaja. Pobrali bodo kamen, žuželko, potrgali cvetne liste iz cveta. Vprašali bodo, zakaj je trava zelena in zakaj je nebo modro, eksperimentirali bodo z različnimi predmeti. Najboljše, kar lahko naredimo starši, ko vzgajamo otroke, je, da se jim preprosto umaknemo. - Neil Degrasse Tyson - ameriški astrofizik 

Zakaj ne bi iskali tudi zakladov? Lahko v gozdu, parku ali na dvorišču ali pred blokom, če je to varno. Skrijemo lahko kakšen kamenček, žogo, ali pa zaklad izdelamo sami in ga položimo v pravo skrinjico. Še bolj zanimivo je, če je iskanje zaklada opremljeno s pisnimi navodili, kjer je pred vsakim naslednjim korakom potrebno razvozlati kakšno uganko.

Če imamo možnost, se ukvarjajmo z vrtnarjenjem. Stik z zemljo je vedno dobrodošel, nas “prizemlji”, pridelano pa lahko tudi pojemo. Če nimamo vrta, vzgajajmo vsaj dišeče začimbe na okenski polici. Tudi skrb zanje nam bo dala dober občutek, pa tudi njih lahko porabimo v kuhinji.

Umetniški projekti na prostem: risanje s kredami po tleh (poskrbite za varnost, seveda), izdelovanje umetnin iz različnih materialov, lahko iz čisto naravnih... Ali pa sestavljanje kakšnih konstrukcij, po katerih bo tekla voda. Pustite domišljiji prosto pot.

Opazujte naravo, ptice, žuželke. Otrok jih lahko poslika in pripravi svoj album. Naredi naj herbarij iz rastlin ali listov iz bližnje okolice. Naj razišče, za katere rastline/drevesa gre... 

Te dejavnosti niso le zabavne, ampak tudi spodbujajo telesno aktivnost, socialno interakcijo in razvoj različnih veščin. Spodbujajo vsestranskost, odklon od “tipičnega šolskega”, kar potrebujemo vsi. Tudi odrasli moramo iti na dopust, ki ga zapolnijo čisto drugačne vsebine, kot je naš siceršnji delovnik, da bi si res dobro odpočili in odklopili. Dobro načtrujte, premislite, kako lahko poletje za vašega otroka postane čas za raziskovanje, učenje in ustvarjanje nepozabnih spominov na prostem.

Sodelovanja in dogovarjanja se tudi moramo naučiti

Če se bo otrok redno udeleževal iger na prostem, klasičnih iger, bo precej bolje razumel svet okoli sebe. Igre na ekranih otroke prikrajšajo za tovrstne izkušnje.

Igre na prostem pogosto spodbujajo socialne interakcije med otroki. Igranje z drugimi otroki (ne le vrstniki, tudi nekoliko mlajšimi in nekoliko starejšimi od njih samih) na prostem omogoča sodelovanje, komunikacijo, učenje skupinskih veščin ter razvijanje prijateljstev. Igrice na telefonih/računalnikih so bolj individualne in zahtevajo manj sodelovanja in dogovarjanja. 

Lažje je vzgojiti močne otroke kot popravljati zlomljene odrasle. - Frederick Douglass - reformator, državnik in pisatelj

Na kaj starši radi pozabimo?

Igre na prostem spodbujajo otrokovo kreativnost in domišljijo, saj otroci uporabljajo naravne materiale, predmete v okolju ter svoje telo za ustvarjanje igre. Igrice na telefonih/računalnikih imajo svoje zasnove, otroci pa običajno nimajo toliko možnosti za ustvarjalno izražanje in uporabo domišljije, kot pri igri na prostem. Otroku je seveda lažje dati telefon, a to ni nujno bolje zanj. 

Igre na prostem, kot so tek, skakanje, plezanje, zahtevajo telesno gibanje in spodbujajo fizično aktivnost otrok. To prispeva k razvoju motoričnih sposobnosti, izboljšanju kondicije in splošnemu telesnemu zdravju. Igrice na telefonih/računalnikih ponavadi zahtevajo manjšo telesno aktivnost, čeprav so lahko nekatere igre, kot so plesne igre z uporabo senzorjev, bolj fizično zahtevne.

Preden damo otrokom v roke svinčnik, bi morale te roke kopati, plezati, pritiskati, vleči, stiskati, zvijati in prijemati v vseh možnih okoljih in z vsemi možnimi materiali - Amanda Mordan - zagovornica celostne vzgoje otrok