Zanimivosti o branju in bralnih težavah
Na področju učenja branja so znanstveniki izvedli številne študije, ki so pripomogle k boljšemu razumevanju procesa branja in razvoja bralnih spretnosti.
Anyone with a link can now view this file.
Branje je nepogrešljiva veščina, ki ne le razvija otrokov jezik in domišljijo, temveč tudi odpira vrata v svet znanja. Za starše je izjemno pomembno, da spodbujamo bralne navade pri svojih otrocih že od zgodnjega otroštva, le tako bomo namreč lahko postavili trdne temelje za uspešno šolsko pot in razvoj svojih malčkov. Pozitiven odnos do branja in razvijanje navade rednega branja se začne že zelo zgodaj, a je rutino vsakodnevnega branja možno vzpostaviti tudi kasneje.
Branje ni le način pridobivanja informacij, ampak tudi odličen način sprostitve in razvedrila. Z branjem krepimo besedni zaklad, razvijamo domišljijo in kritično razmišljanje. Starši imamo pri spodbujanju branja pri svojih otrocih ključno vlogo. Otroci, ki so bralci, pa zrastejo v razgledane, izobražene in vedoželjne odrasle.
Bralec živi tisoč življenj, preden umre. Človek, ki nikoli ne bere, živi le eno." - George R. R. Martin, ameriški pisatelj
Kako pripraviti otroka do vsakodnevnega branja? Kako vzpostaviti okoliščine in odnos, s katerimi bo otrok rad posegel po knjigi?
Vzpostavimo bralno okolje. Ustvarimo prijeten kotiček za branje v otrokovem domu. Naj bo opremljen z udobnim stolom ali blazinami ter knjižno polico, polno raznolikih knjig. Otrok naj si vsebine izbira sam, izbira bo gotovo raznolika tudi glede na njegovo trenutno razpoloženje.
Bodimo zgled. Otroci pogosto posnemajo svoje starše, skoraj v vsem, zato si vzemimo čas za branje. Lahko si izberemo čas, ko vsi skupaj beremo, vsak svojo knjigo. S tem preprosto pokažemo svojo ljubezen do branja in gojimo kulturo branja.
Branje kot družinska dejavnost. Berimo skupaj z otrokom. To bo okrepilo vezi med nami in hkrati spodbudilo otroka k branju. Berimo zanimive knjige, ki so primerne za otrokovo starost.
Pohvalimo in spodbujajmo. Pohvalimo svojega otroka za njegov trud pri branju. Spodbujamo ga k branju s pripovedovanjem, kako zanimivo je knjigo prebrati do konca. Potrudimo se in tudi sami preberimo knjigo, ki jo bere, nato se o njej pogovarjajmo, izmišljujmo si alternativne razplete. Spodbudimo otroka, da pove, kaj mu je bilo všeč v zgodbi, kaj se je naučil in kako se počuti. To spodbuja razumevanje prebranega.
Obiščimo knjižnico. V Sloveniji knjižnic res ne manjka, skoraj vsakdo jo ima na dosegu roke, članarina je za otroke brezplačna. Redni obiski knjižnice so odličen način, da otrok odkrije raznolikost knjig in odkrije tiste, ki ga najbolj zanimajo.
Nagrajevanje. Uporabimo pozitivno okrepitev. Ob koncu tedna ali po branju določene količine strani, se lahko dogovorimo za nagrado, ki bo spodbudila otroka k rednemu branju. Pri nagradah bodimo ustvarjalni. Nagrada je lahko tudi naš čas z otrokom, sprehod.
Raznolikost knjig. Zagotovimo raznolikost knjig, ki jih naš otrok bere. Otroci se lahko zaljubijo v znanstveno fantastiko, avanturistične zgodbe, biografije ali karkoli drugega. Pomembno je, da jim omogočimo, da odkrijejo svoj bralni okus. Pot odkrivanja je lahko tudi daljša, dajmo jim čas.
Na klasične nasvete, kako vzpodbuditi branje, naletimo pogosteje. H katerim trikom, ki jih niti otrok ne prilakuje, pa se še lahko zatečemo, da bi otrok pokazal več zanimanja za branje?
Spodbudimo kreativnost in igro, preko katerih lahko povežemo branje z vsakodnevnimi dejavnostmi. Tako bo otrok bral raje in več.
Soba brez knjig je kot telo brez duše. - Cicero
Oscar Wilde je nekoč dejal: "Knjiga mora biti kot orožje - v rokah otroka. To je orožje, ki nas osvobaja in dviga." Branje ima moč, da otroke osvobodi, razširi njihovo obzorje ter jih obogati s spoznanji in modrostjo.
Redno vsakodnevno branje ima številne prednosti za otroka, tako na kratki kot na dolgi rok. Prednosti se razlikujejo tudi glede na starost otroka in vplivajo na različna področja njegovega življenja, vključno z intelektualnim, čustvenim in socialnim razvojem.
Predstavljajmo si odraslega, ki je kot otrok vsakodnevno bral, in odraslega, ki po knjigi ni nikoli posegel, razen takrat, ko je bilo res “nujno”. Pozitivne posledice rednega branja se seštevajo in množijo.
Na splošno imajo otroci, ki redno berejo, večje možnosti za uspeh in zadovoljstvo v življenju v primerjavi s tistimi, ki berejo redko ali sploh ne. Branje ni le vir znanja, ampak tudi način za razvoj osebnosti, izboljšanje duševnega zdravja in pridobivanje veščin, ki so ključne za uspeh v vseh življenjskih obdobjih, zato njegovih pozitivnih učinkov nikoli ne podcenjujmo.
Zanimivosti o branju in bralnih težavah
Vsakodnevno branje
Bralne težave - možni razlogi
Zadnja dva ali trije tedni počitnic...
Na področju učenja branja so znanstveniki izvedli številne študije, ki so pripomogle k boljšemu razumevanju procesa branja in razvoja bralnih spretnosti.
Študije so pokazale, da redno branje pozitivno vpliva na empatijo, spomin, pozornost in koncentracijo, kakovost spanja in zmanjšanje stresa. Redkokatera dejavnost ima takšno moč.
Nekateri se branja in pisanja naučijo zlahka, drugi težje. Nekaterim se zatika na začetku, potem pa steče, pri drugih sta zatikanje in celo muka pri branju prisotna dlje časa. Kaj storiti?
Pričakovanja glede novega šolskega leta so vedno velika. Prilagodimo pripravo na novo šolsko leto starosti otroka. Potrebuje več strukture in podpore, ali več samostojnosti in odgovornosti? Kako pa na njihovo prvo šolsko leto pripravimo prvošolce?