Študije in raziskave o poštevanki
S poštevanko se ukvarjajo tudi znanstveniki, čeprav se nam zdi zelo “osnovna”. Prišli so do zanimivih odkritij. Kaj pravijo?
Anyone with a link can now view this file.
Učenje poštevanke je lahko strašno dolgočasno. Vsak bi se ga hitro naveličal. Kljub temu se je moramo naučiti, gre za korak, ki ga enostavno ne moremo preskočiti. Se da pri poštevanki poslužiti načinov učenja tako, da otrok niti posumil ne bo, da se uči? Poskusimo:
Pri vajah računanja uporabite LoveMyBrain GENERATOR RAČUNOV. Gre za program, ki sam zgenerira račune po vaših željah. Določite lahko obseg računanja (npr. le do 10, ali pa do 20, 100, 1000), vrsto računov (seštevanje, odštevanje, množenje, deljenje), vadite lahko le poštevanko enega števila, npr. le poštevanko števila 8, račune s prehodom ali brez prehoda, ter z neznanim členom ali brez njega. Poskusite.
“Kot mnogi azijski starši, so bili tudi moji zelo osredotočeni na izobraževanje. Moj oče me je spraševal poštevanko, ko mi je bilo kakšnih 5 let.”- Lisa Su, poslovna ženska s Tajvana
Pri učenju poštevanke naj ne manjka pozitivnega odnosa, da bo tudi otrok začutil, da gre lahko za zabavno izkušnjo, ne pa za breme. To dosežemo preko igre. Otrok bo zadovoljen, da preživlja čas z nami, in ga dodatek učenja ne bo motil. Opazujmo otroka in odkrijmo, kateri način učenja mu najbolj odgovarja, ter temu sledimo. Vseeno je, ali se poštevanke nauči za mizo, ali na kavču, pomembno je, da se je nauči. Spremenimo kraj in način učenja, uro učenja, pa bo zabava zagotovljena. Obvezno otroku pokažimo uporabnost poštevanke v vsakdanjem življenju, to bo največja motivacija. In seveda: ne pozabimo pohvaliti napredka.
Študije in raziskave o poštevanki
Raziskave o vplivih na zmožnost razmišljanja in iskanja rešitev
“Poletni zdrs” - kaj to sploh je?
Kako dobro razvite številske prestave pomagajo pri razumevanju matematike?
S poštevanko se ukvarjajo tudi znanstveniki, čeprav se nam zdi zelo “osnovna”. Prišli so do zanimivih odkritij. Kaj pravijo?
Raziskave kažejo, da so individualizacija poučevanja in ocenjevanja, ter stalno spodbujanje večje motivacije za učenje ključna orodja, da se prekinejo negativni cikli nizke motivacije in nizkih učnih dosežkov.
Poletni zdrs pomeni, da otroci med poletnimi počitnicami izgubijo znanje in veščine, ki so jih pridobili med preteklim šolskim letom. To izgubo znanja lahko opazimo predvsem na področjih branja in matematike. Kaj storiti, da bodo posledice čim manjše?
Na številske predstave lahko pozitivno vplivamo. Preko zgodnjega razvijanja občutka za števila, iger s številkami in z drugimi prijemi lahko povečamo možnost za uspeh v matematiki kasneje.