Kako lahko pomagamo otroku pri učenju poštevanke?
Pristopimo k učenju poštevanke drugače, igrivo, ustvarjalno. Otrok še vedel ne bo, kdaj se je je naučil. Učenje preko igre je vedno lažje.
Anyone with a link can now view this file.
Dobro razvite številske predstave so temelj za uspešno razumevanje in uporabo matematičnih konceptov v kasnejšem življenju. Če bomo razumeli razloge, zakaj so številske predstave tako pomembne, bomo lažje in z več zagona otroku v oporo, da jih ustrezno razvije. Dobro razvite številske predstave so namreč ključne, ker gradijo temelj za matematično razmišljanje, logiko in reševanje problemov. Te sposobnosti ne pomagajo le pri učnem uspehu, temveč tudi pri vsakodnevnem življenju in kasneje pri kariernih priložnostih. Razumevanje in razvijanje teh predstav že od zgodnjega otroštva je zato bistvenega pomena za dolgoročni uspeh in dobrobit posameznika.
Dobra, trdna osnova pri matematiki se gradi, že od najzgodnejših let, zato je dobro, da poznamo vse “gradnike” številskih predstav.
Razumevanje osnovnih konceptov
Aritmetične operacije
Reševanje problemov
Matematična pismenost
Dolgotrajne učne koristi
Praktične vsakodnevne veščine
Osnove matematike lahko začnemo razvijati že zgodaj, v predšolskem obdobju. Osnovne številske predstave so ključnega pomena za razumevanje matematike tudi kasneje v življenju. Pomembno je, da starši otrokom zagotovimo podporo, spodbudo in pozitiven odnos do matematike. Bodimo potrpežljivi in ustvarjalni pri poučevanju matematičnih konceptov ter otrokom omogočimo, da uživajo v matematiki skozi igro in zabavo. S pravilnim razvijanjem osnovnih številskih predstav bomo otroku pomagali zgraditi trdne temelje za razumevanje matematike kasneje v življenju.
Najpomembnejša stvar, ki jo lahko naredimo, je, da navdušimo mlade za matematiko, ter da jim omogočimo takšno izobraževanje na področju matematike, tehnologije in drugih tehničnih ved, da nas bodo ti mladi popeljali v naslednje obdobje potovanja po vesolju. - John Glenn - ameriški astronavt
Tudi redna vaja pomaga. Pri vajah računanja uporabite LoveMyBrain GENERATOR RAČUNOV. Gre za program, ki sam zgenerira račune po vaših željah. Določite lahko obseg računanja (npr. le do 10, ali pa do 20, 100, 1000), vrsto računov (seštevanje, odštevanje, množenje, deljenje), vadite lahko le poštevanko enega števila, npr. le poštevanko števila 8, račune s prehodom ali brez prehoda, ter z neznanim členom ali brez njega. Poskusite.
Seveda ne bomo uspeli vsak dan reševati velikega števila računov ali igrati iger, ki načrtno razvijajo številske predstave. Zato to dopolnimo z vsakdanjimi aktivnostmi, mnogi predlogi so izvedljivi tudi med počitnicami.
Ko se igrate z otrokom, lahko uporabite igrače ali predmete za štetje. Na primer, "Koliko kock imava tukaj?" ali "Dajmo jih prešteti skupaj." Tako otrok povezuje številske besede z dejanskimi količinami.
Med vsakodnevnimi aktivnostmi, kot so priprava mize, lahko vprašate: "Koliko krožnikov potrebujemo za vso družino?" ali "Koliko žlic imamo?" Te dejavnosti pomagajo otroku razumeti, kako številke uporabljamo v resničnem življenju. Možnosti tu je neskončno. Ko bo otrok osvojil temeljne stvari, enostavne, ko bo znal zanesljivo operirati z manjšimi številkami, zahtevnost nadgradite.
Uporaba pesmic, ki vključujejo štetje, in preproste igre z matematiko (kot so igre s kartami ali kockami) lahko zabavno in naravno spodbudijo razvoj številskih predstav.
Ko je otrok majhen, se takšno igranje in vključevanje količin v vakdan ne zdi veliko, kasneje pa bo lahko ravno to otroku pomagalo tudi pri razumevanju kompleksnejših matematičnih konceptov.
Kako lahko pomagamo otroku pri učenju poštevanke?
Razlike med kognitivnimi sposobnostmi otrok in odraslih
O številskih predstavah z vidika znanosti
Priprava na novo šolsko leto
Pristopimo k učenju poštevanke drugače, igrivo, ustvarjalno. Otrok še vedel ne bo, kdaj se je je naučil. Učenje preko igre je vedno lažje.
Kognitivne sposobnosti otrok in odraslih se razlikujejo v več vidikih, od načina obdelave informacij do sposobnosti prilagajanja in učenja. Otroci in odrasli imajo različne kognitivne moči in izzive, ki so povezani z razvojem in izkušnjami. Tudi odrasli moramo poskrbeti za možgansko telovadbo.
Ste vedeli, da raziskovalci odkrivajo, da so celo dojenčki zmožni določenega razumevanja števil oz. količin? Osnova za številske predstave se postavi že zgodaj v otroštvu, a ni nikoli prepozno, da otroka pri tem podpremo.
Večina otrok bi si želela neskončne počitnice. Ker je prihod novega šolskega leta neizogiben, jim poskusimo olajšati spremembe v ritmu in količini prostega časa. Če otroku omogočimo, da se miselno pripravi na konec počitnic, bo prehod v rutino novega šolskega leta in njegove drugačne vsebine, lažji.