Večerna rutina otroka z ADHD
Otroci z ADHD imajo pogosto težave s spanjem, kar lahko poslabša njihove simptome. Vam je znana večerna norišnica in prepozen odhod v posteljo? Pomanjkanje večerne rutine lahko poveča mnoge težave zaradi ADHD.
Anyone with a link can now view this file.
En izmed vodilnih svetovnih strokovnjakov s področja ADHD, ameriški klinični psiholog dr. Russell A. Barkley je pomembno prispeval k razumevanju dolgoročnih posledic ADHD in vpliv motnje na različna področja življenja. Svetuje glede obvladovanja simptomov, strategij za izboljšanje pozornosti in obvladovanje vedenjskih izzivov. V njegovi knjigi: Vaš kljubujoči otrok: osem korakov za izboljšanje vedenja, je najprej natančno popisal težave, ki jih ADHD prinaša, nato pa je lažje shajanje z otrokom z ADHD povzel v osmih korakih: 1. Bodite pozorni na otroka, 2. Pričnite vzpostavljati mir in sodelovanje s pohvalo, 3. Ko pohvala ne zadostuje, ponudite nagrado, 4. Uporabite blage disciplinske ukrepe, kot je “time-out” in podobno, 5. Uporabite ukrep “time-out” pri drugih težavah z vedenjem, 6. Razmišljanje na glas in razmišljanje vnaprej: kako ravnati v javnosti, 7. Pomagajte učitelju, da bo lažje pomagal vašemu otroku, in 8. Stalno imamo v mislih boljšo prihodnost otroka.*
Vaje za koncentracijo:
Vaje za izboljšanje pozornosti:
Vaje za vidno pozornost:
Starši in učitelji bi se morali izobraževati o ADHD: Z več znanja bomo lažje pristopili. Razumevanje motnje, njenih simptomov in izzivov, s katerimi se sooča vaš otrok, vam bo pomagalo bolje razumeti njegovo vedenje in kako mu pomagati.
*Barkley, Russell A; Benton, Christine M. Your defiant child: Eight steps to better behavior. Guilford Press. 2013.
Večerna rutina otroka z ADHD
Narava kot učilnica
Ustvarjalne dejavnosti za boljšo koncentracijo
Postavitev predvidljivega urnika za otroka z ADHD
Otroci z ADHD imajo pogosto težave s spanjem, kar lahko poslabša njihove simptome. Vam je znana večerna norišnica in prepozen odhod v posteljo? Pomanjkanje večerne rutine lahko poveča mnoge težave zaradi ADHD.
Naravno okolje ponuja številne koristi, ki pozitivno vplivajo na otrokovo pozornost. V primerjavi s stresnimi in preobremenjenimi notranjimi prostori lahko odprt prostor narave zagotovi mir, tišino in občutek varnosti, kar zmanjšuje raven stresa in povečuje sposobnost koncentracije.
Ustvarjalne dejavnosti, kot so risanje, glasba in ročna dela, so za otroke lahko tako vir zabave, kot tudi močno orodje za razvoj kognitivnih sposobnosti. Te dejavnosti lahko pomagajo otrokom, da se bolje osredotočijo in izboljšajo sposobnost reševanja problemov.
ADHD se pri vsakem otroku kaže drugače, zato je bistveno prepoznati specifične izzive, s katerimi se soočajo, in prednosti, ki jih imajo. Nekateri otroci z ADHD imajo težave s pozornostjo in osredotočenostjo, drugi pa z impulzivnostjo ali hiperaktivnostjo. Struktura pa koristi vsem.