ADHD pri mlajšem otroku. Temelji, zgrajeni z igro in podporo

ADHD pri mlajšem otroku

16.06.2025

Temelji, zgrajeni z igro in podporo

Kot starši otrok z ADHD vemo, kako izčrpavajoči so dnevi polni neposluha, nepredvidljivih izbruhov in nenehnega opominjanja. Raziskave kažejo, da so možgani otrok z ADHD drugače “povezani” – predvsem na področjih, ki nadzirajo pozornost, načrtovanje in samokontrolo (Shaw in sod., 2007), kar so tudi verjetni vzroki za pogosto neobvladljivo stanje doma. Kljub vsem tem izzivom pa lahko z razumevanjem otrokovih razvojnih potreb ustvarimo podporno okolje, kjer bo razvil veščine, s katerimi bo lažje krmaril skozi življenje, ne le doma in v otroštvu, ampak tudi v drugih okoljih in kasneje kot najstnik in odrasel. Kaj je torej bistveno za razumevanje ADHD pri otroku med šestimi in dvanajstimi leti starosti?

Razumevanje razvojnih potreb: Mali raziskovalci z “močnim motorjem”  

Mlajši otroci z ADHD doživljajo svet skozi gibanje in neposredne izkušnje. Razvojne značilnosti njihovih možganov povzročajo, da jih zunanji dražljaji prehitro preplavijo. Študija Millerja in sod. (2020) dokazuje, da vizualni urniki (slikovne sekvence dnevnih rutin) zmanjšajo anksioznost za 62 % in izboljšajo samostojnost.  

  • Kaj lahko storimo? Skupaj izdelajmo “dnevni kompas”, ki naj vsebuje fotografije najpomembnejših aktivnosti (zobna ščetka, zajtrk, šola), in ga pripnimo na magnetno ali plutovinasto tablo. Otrok naj nato sam premika magnetke ali druge oznake po opravljenih korakih. Tako bo imel večji občutek kontrole.   
“ADHD ni genetska napaka. Je prilagoditev na stresno okolje v zgodnjem otroštvu.” - dr. Gabor Maté, zdravnik, iz knjige Scattered Minds: The Origins and Healing of Attention Deficit Disorder, 1999 

Spodbujanje samostojnosti: Razbijanje velikih neobvladljivih “skal” v “pesek”  

Otroci z ADHD pogosto občutijo preobremenitev z nalogami ali opravili, ki zahtevajo več korakov. Pfiffner s sodelavci (2014) ugotavlja, da drobljenje nalog v 1-2-minutne “mini-naloge” poveča uspešnost za 78 %.  

  • Kaj lahko storimo? Namesto “Pospravi sobo” recimo: 1. “Zloži vse rdeče igrače v modro škatlo” (2 min), nato, 2. “Knjige na polico” (1 min), ter 3. “Umazano perilo v koš za perilo” (1 min). Dodajmo vizualno štoparico.  

Komunikacija: Kratka, jedrnata, zaporedna navodila  

Dolga navodila so kot megla. Raziskava Barkleyja (2013) potrjuje, da otroci z ADHD uspešneje sledijo navodilom, če so kratka (maksimalno 5 besed), pozitivna in z vizualno podporo.  

  • Kaj lahko storimo? Namesto “Ne vleci psa za rep!” recimo: “Roko na hrbet!” in obenem pokažimo, kje se pes sme pobožati. V drugih situacijah uporabimo povezavo “ko - potem”: “Ko boš vzel cunjo, potem bomo pobrisali mizo.”
“Starši otrok z ADHD ne potrebujejo terapije. Potrebujejo kompas, ne kritik.” - dr. Ned Hallowell v podcastu “ADHD Experts”, 2021

Samokontrola: Učenje "pavze" z igro  

Samoregulacija je predvsem pri mlajšem otroku z ADHD šibko področje, ki ga bo potrebno negovati. Raziskoalki Diamond in Lee (2011) sta dokazali, da dihalne vaje v štirih tednih povečajo samokontrolo za 40 %.  

  • Kaj lahko storimo? Uvedimo “čarobno dihanje”:  
    • “Svečka”: Počasi idihujmo zrak, kot da bi želeli ugasniti navidezno svečko na prstih.   
    • “Baloni”: S štetjem do 5 napihujmo trebuh kot balon.  

Vadimo 2x dnevno v času mirnosti, ne med izbruhom!  

Prevzemanje odgovornosti: Popravljanje, ne karanje  

Kazni povečujejo frustracijo. Fabiano s sodelavci (2021) dokazuje, da naravne posledice v kombinaciji s pomočjo pri odpravljanju posledic učinkoviteje učijo odgovornosti kot klasično kazovanje ali “kreganje”.

  • Kaj lahko storimo? Če otrok razlije sok:  
    • Potrdrimo, validirajmo: “Vidim, da ti je nerodno. Sok je na tleh.”  
    • Ponudimo rešitev: “Kaj potrebujeva, da bi to pospravila? Mi lahko podaš krpo?”  

Ne dovolimo si, da bi se ujeli v spraševanje po vzrokih; “zakaj” (npr. “Zakaj nisi pazil?”) – to bo praviloma sprožilo obrambo.  

Zanimivost 

Albert Einstein naj bi imel znake ADHD. Enkrat je rekel: "Vse je treba narediti čim bolj preprosto, vendar ne preveč."  

Z vizualnimi orodji, drobljenjem nalog in fokusom na “odpravljanje napak ali posledic” ustvarjamo pri otroku z ADHD varen prostor za učenje. Ne pozabimo, da njihovi možgani dozorijo do 30 % počasneje (Shaw in sod., 2007). Naša potrpežljiva vztrajnost je njihova najmočnejša terapija.  

Viri:

Barkley, R. A. (2013). Taking charge of ADHD: The complete, authoritative guide for parents (3. izd.). The Guilford Press. ISBN: 978-1-4625-1114-7.  

Diamond, A., in Lee, K. (2011). Interventions shown to aid executive function development in children 4 to 12 years old. Science, 333(6045), 959–964. 

Fabiano, G. A., Schatz, N. K., Aloe, A. M., Chacko, A., in Chronis-Tuscano, A. (2021). A systematic review of meta-analyses of psychosocial treatment for attention-deficit/hyperactivity disorder. Clinical Child and Family Psychology Review, 24(4), 773–813. 

Miller, L. J., Schoen, S. A., Mulligan, S., in Sullivan, J. (2020). Identification of sensory processing and integration symptom clusters: A preliminary study. Occupational Therapy International, 2020, 1–15. 

Pfiffner, L. J., Haack, L. M., in DuPaul, G. J. (2014). Treatment of executive function deficits in ADHD: What is the evidence? Journal of Clinical Child in Adolescent Psychology, 43(2), 203–214. 

Shaw, P., Eckstrand, K., Sharp, W., Blumenthal, J., Lerch, J. P., Greenstein, D., ... in Rapoport, J. L. (2007). Attention-deficit/hyperactivity disorder is characterized by a delay in cortical maturation. Proceedings of the National Academy of Sciences, 104(49), 19649–19654.

Vir slike:

Pixabay, avtor slike: irisporto2008

https://pixabay.com/photos/skateboard-skateboarder-sport-423799/