Učenje brez stresa
Učno okolje ima ogromen vpliv na možnosti za uspeh otroka z ADHD. Z ustrezno organizacijo in prilagoditvami lahko otroku omogočimo, da se počuti bolj samozavestno in manj pod stresom.
Anyone with a link can now view this file.
Kot starši se pogosto sprašujemo, kako lahko pomagamo svojim otrokom, da so bolj uspešni pri učenju. Ena najpreprostejših in najučinkovitejših metod je vključevanje gibalnih odmorov v njihovo dnevno rutino. Gibanje sprošča energijo, in hkrati izboljšuje koncentracijo, spomin in ima pozitiven vpliv na učni uspeh.
Gibanje ima neposreden vpliv na možgane. Študije kažejo, da telesna aktivnost poveča pretok krvi v možgane, kar izboljša kognitivne funkcije, kot so pozornost, spomin in sposobnost reševanja problemov (Hillman, Erickson in Kramer, 2008). Poleg tega gibanje sprošča nevrotransmiterje, kot so dopamin in serotonin, ki izboljšajo razpoloženje in zmanjšajo občutek utrujenosti (Ratey in Hagerman, 2008). To pomeni, da lahko s kratkimi gibalnimi odmorimi pomagamo otrokom, da ostanejo osredotočeni in motivirani.
Študija, objavljena v reviji “Pediatrics”, je pokazala, da otroci, ki so se posluževali rednih gibalnih odmorov med učenjem, dosegajo boljše rezultate pri testih pozornosti in pri nalogah, ki preverjajo znanje (Donnelly in sod., 2016). Poleg tega je bilo ugotovljeno, da dolgo sedenje zmanjšuje koncentracijo in povečuje občutek utrujenosti (Biddle, Pearson, Ross in Braithwaite, 2010). Zato so gibalni odmori ključni za ohranjanje učinkovitosti.
"Gibanje pomaga otrokom razviti izvršilne funkcije, kot so načrtovanje, organizacija in samokontrola, ki so ključne za učni uspeh." - Ellen Galinsky, raziskovalka; citirano iz njene knjige Knjiga Mind in the Making: The Seven Essential Life Skills Every Child Needs, 2010
Kako lahko torej starši pomagamo s tem, da otroku omogočimo gibalne odmore? Najprej je pomembno, da otroci delajo kratke odmore vsako uro. Na primer, po 25-30 minutah učenja lahko otroci porabijo 5-10 minut za gibanje. Preproste aktivnosti, kot so skakanje na mestu, raztegovanje ali sprehodi po sobi, so odlične za sprostitev telesa in uma.
Glede tovrstne časovne razporeditve si poglejte tudi gradivo LoveMyBrain METODA POMODORO, ki se je za povečanje koncentracije in učinkovitosti poslužujejo tudi zelo uspešne osebe. Eden izmed njih je Tim Ferriss, avtor svetovno znane knjige The 4-Hour Workweek. Ferriss je v svojih intervjujih in blogih večkrat poudaril, da uporablja tehnike, podobne Pomodoru, da bi izboljšal svojo produktivnost in koncentracijo. In sicer pravi takole: "Uporabljam tehnike, kot so kratki intervali intenzivnega dela, ki jim sledijo kratki odmorji. To mi omogoča, da ohranim visoko stopnjo koncentracije in preprečim izgorevanje."
Vključimo lahko tudi igre, ki spodbujajo gibanje in učenje hkrati. Na primer, med učenjem matematike lahko otroci skačejo na mestu in hkrati štejejo. To sprošča energijo in hkrati utrdi učno snov.
Ker so gibalni odmori med učenjem tako odličen način za obnovitev energije, povečanje koncentracije ter spodbujanje učenja in kognitivnih funkcij pri otrocih, predlagamo naslednje štiri enostavne in učinkovite vaje, ki jih lahko izvajamo starši ali učitelji z otroki, in nas bodo zagotovo v kratkem času prepričale z rezultati.
Za popestritev poskusite z igro LoveMyBrain POKAŽI MI POLOŽAJ, kjer bo otrok s pomočjo 40 priloženih kartic razvijal različna področja motorike in pozornosti tako, da bo poskušal posnemati položaj, ki ga posamezna kartica prikazuje.
Te vaje so enostavne za izvajanje in ne zahtevajo posebnih pripomočkov. Lahko jih izvajamo v kratkih odmorih med učenjem doma ali pri pouku, da omogočimo otrokom, da se osvežijo in ohranijo visoko stopnjo koncentracije ter učinkovito učenje.
Gibalni odmori so res enostaven, a izjemno učinkovit način za izboljšanje učinkovitosti pri učenju. Z znanstvenimi dokazi v rokah lahko kot starši zagotovimo, da naši otroci ne le dosegajo boljše rezultate, ampak tudi uživajo v procesu učenja. Poskusimo vključiti gibalne odmore v vsakdanjo rutino in opazujmo, kako se pozornost in koncentracija otrok izboljšujeta.
"Če bi želeli izboljšati uspešnost učencev, bi morali začeti z gibalnimi odmorimi. Gibanje je ključ do boljšega učenja." - John Medina, molekularni biolog in avtor knjige Brain Rules: 12 Principles for Surviving and Thriving at Work, Home, and School, 2008, iz katere je ta citat
Viri:
Biddle, S. J., Pearson, N., Ross, G. M., in Braithwaite, R. (2010). Tracking of sedentary behaviours of young people: A systematic review. V: Preventive Medicine, 51(5), 345-351.
Donnelly, J. E., Hillman, C. H., Castelli, D., Etnier, J. L., Lee, S., Tomporowski, P., ... in Szabo-Reed, A. N. (2016). Physical activity, fitness, cognitive function, and academic achievement in children: A systematic review. V: Pediatrics, 138*3), e20161642.
Hillman, C. H., Erickson, K. I., in Kramer, A. F. (2008). Be smart, exercise your heart: Exercise effects on brain and cognition. V: Nature Reviews Neuroscience, 9(1), 58-65.
Ratey, J. J., in Hagerman, E. (2008). Spark: The revolutionary new science of exercise and the brain. Little, Brown Spark.
Učenje brez stresa
“Poletni zdrs” - kaj to sploh je?
Pozitiven odnos do športa
Moč povezanosti v učilnici
Učno okolje ima ogromen vpliv na možnosti za uspeh otroka z ADHD. Z ustrezno organizacijo in prilagoditvami lahko otroku omogočimo, da se počuti bolj samozavestno in manj pod stresom.
Poletni zdrs pomeni, da otroci med poletnimi počitnicami izgubijo znanje in veščine, ki so jih pridobili med preteklim šolskim letom. To izgubo znanja lahko opazimo predvsem na področjih branja in matematike. Kaj storiti, da bodo posledice čim manjše?
V vsakem obdobju razvoja otroka, od predšolskega, preko osnovnošolskega do srednješolskih let, otrok na drugačen način potrebuje podporo staršev pri vztrajanju pri športu. Preberite, kako vse lahko podpremo otroka na njegovi športni poti.
Pred sto leti je bil pouk drugačen. Učitelji so uporabljali fizične kazni, stroga poslušnost je bila glavna vrlina. Danes vemo, da takšni pristopi ne spodbujajo resničnega učenja. Raziskave kažejo, da otroci najbolje usvajajo znanje, ko se počutijo varni, spoštovani in povezani s svojim učiteljem.