Dolgoročne koristi gibalnih odmorov
Gibalni odmori in gibanje na sploh imajo v današnjem pretežno sedečem načinu življenja pomembno vlogo tudi dolgoročno, saj prinašajo koristi tako na kognitivnem, čustvenem in socialnem in fizičnem področju.
Anyone with a link can now view this file.
Mnogi starši se soočamo z izzivom, kako vzdrževati otrokovo pozornost na dejavnosti, ki jo opravlja. Pa naj gre za branje, pisanje ali kaj čisto drugega. Podobno lahko otrok odtava tudi pri vajah za krepitev fine motorike. Kako ohraniti otrokovo zanimanje in motivacijo za razvoj fine motorike na dolgi rok?
Motivacija je ključnega pomena za učenje in razvoj, saj študije kažejo, da otroci, ki so motivirani in uživajo v dejavnostih, s katerimi se ukvarjajo, dosegajo boljše rezultate (Deci & Ryan, 2000). Dolgočasne in ponavljajoče se vaje lahko zmanjšajo motivacijo, zato je pomembno, da dejavnosti spreminjamo in prilagajamo otrokovim interesom. Poleg tega igre spodbujajo tudi kognitivni razvoj, saj otrok med igro rešuje probleme in uči se načrtovanja (Pellegrini & Smith, 1998).
Kot starši pogosto opažamo, da otroci hitro izgubijo zanimanje za dejavnosti, ki so preveč enostavne ali preveč zapletene. Zato moramo najti ravnovesje med izzivi in zabavo, da ohranimo otrokovo zanimanje.
Kot starši lahko uporabimo nekaj strategije, da ohranimo otrokovo zanimanje.
Te dejavnosti so ne le zabavne, ampak tudi zelo učinkovite za razvoj fine motorike.
Z otrokom preizkusita tudi različna gradiva LoveMyBrain za področja fine motorike, grafomotorike in koordinacije: https://lovemybrain.eu/gradiva, ki sodijo v skupino gradiv s področja MOTORIKE IN GIBANJA.
Z raznolikostjo in drugimi orodji nad dolgčas in naveličanost!
“Otrok, ki se igra z majhnimi predmeti, gradi svojo prihodnost." - Margaret Mead, ameriška antropologinja, znana po svojem delu na področju otroškega razvoja in kulture, Mead, M. (1930). Growing Up in New Guinea.
Ohranjanje otrokove motivacije za razvoj fine motorike zahteva kreativnost in fleksibilnost. Kot starši lahko otroku omogočimo različne dejavnosti, ki so ne le učinkovite, ampak tudi zabavne. Z doslednostjo in pozitivnim pristopom bomo opazili, da se otrokova fina motorika počasi izboljšuje. Pomembno je biti potrpežljiv in se osredotočiti na napredke, ne le na končni rezultat.
Deci, E. L., & Ryan, R. M. (2000). The "what" and "why" of goal pursuits: Human needs and the self-determination of behavior. *Psychological Inquiry, 11*(4), 227-268. https://doi.org/10.1207/S15327965PLI1104_01
Pellegrini, A. D., & Smith, P. K. (1998). The development of play during childhood: Forms and possible functions. Child Psychology and Psychiatry Review, 3(2), 51-57. https://doi.org/10.1017/S1360641798001476
Dolgoročne koristi gibalnih odmorov
Se lahko znaki ADHD izrazijo že v vrtcu?
5 minut gibanja = ura pozornosti
Gibalni odmori? Nič boljšega!
Gibalni odmori in gibanje na sploh imajo v današnjem pretežno sedečem načinu življenja pomembno vlogo tudi dolgoročno, saj prinašajo koristi tako na kognitivnem, čustvenem in socialnem in fizičnem področju.
Vsak otrok je kdaj trmast, ima težave s pozornostjo, impulzivno odreagira, pa to še ne pomeni, da ima ADHD. Pri mlajših otrocih so znaki ADHD običajno manj izraziti in se lahko razvijejo šele v letih odraščanja.
"Telesna kinestetična inteligenca je ena od ključnih oblik inteligence, ki jo razvijamo skozi gibanje in fizično aktivnost." Howard Gardner, psiholog in avtor teorije večkratnih inteligenc, iz knjige Frames of Mind: The Theory of Multiple Intelligences, 1983.
V kratkih odmorih med učenjem doma ali pri pouku lahko izvajamo enostavne vaje, s katerimi omogočimo otrokom, da se osvežijo in ohranijo visoko stopnjo koncentracije ter učinkovito učenje.