Študije in raziskave o poštevanki

Študije in raziskave o poštevanki

10.05.2024

Kaj nam o tem temelju matematike pove znanost?

Ne le z matematiko na splošno, tudi s poštevanko se raziskovalci precej ukvarjajo, saj predstavlja tako pomebmebn temelj za celotno matematično področje. Pokukajmo, katera so nekatera od področij, ki se jim znanstveniki še posebej posvečajo:

Razumevanje razvoja matematičnih konceptov. Ameriški psiholog Robert Siegler je znan po svojem delu na področju kognitivnega razvoja in matematičnega učenja pri otrocih. Njegove raziskave so se osredotočale na razumevanje razvoja matematičnih konceptov, vključno s poštevanko, ter na identifikacijo učinkovitih strategij za poučevanje matematike v zgodnjem otroštvu.

Ameriška izobraževalna psihologinja Lynn S. Fuchs je priznana po svojem delu na področju učenja poštevanke in identifikacije težav pri matematiki pri otrocih. Njene raziskave so se osredotočale na razvoj učinkovitih intervencij za podporo otrokom s težavami pri matematiki, vključno s poštevanko. Svetovala je, da se poučevanje zelo individualizira, in da naj temelji na potrebah vsakega posameznega otroka. To vključuje tudi prilagajanje učnih strategij, materialov in pristopov glede na specifične težave. Njen nasvet, da naj se namesto samo na reševanje nalog in vaj osredotočimo na razumevanje konceptov, je še kako na mestu. Ponavljanje namreč ne bo imelo veliko učinka, če otrok ne bo razumel, kaj počne. Zavzema se za več igre pri učenju, in uporabe pripomočkov, ki pomagajo pri vizualizaciji matematičnih problemov in konceptov.

Kognitivni procesi in matematično učenje pri otrocih. To je proučeval David C. Geary, ameriški psiholog in raziskovalec. Njegove raziskave so se osredotočale na razvoj matematičnih sposobnosti, vključno s poštevanko, ter na razvoj učinkovitih strategij za poučevanje matematike v šolah.

Jo Boaler je britanska matematičarka in izobraževalna raziskovalka, znana po svojem delu na področju poučevanja matematike in spodbujanja pozitivnega odnosa do matematike pri otrocih. Njene raziskave so se osredotočale na razvoj učinkovitih metod poučevanja matematike, vključno s poštevanko, ter na identifikacijo strategij za spodbujanje matematičnega razmišljanja in samozavesti pri otrocih. Na podlagi svojih ugotovitev svetuje, da se posvetimo procesu, ne le rezultatu pri matematiki. Če otroku dopustimo, da je ustvarjalen in eksperimentira, se bo lažje vživel v matematiko. Raziskovalka Boaler prisega tudi na povezave z vsakdanjim življenjem. Če bomo otroke opomnili, kje vse lahko uporabijo matematiko (npr. pri preračunavanju sestavin za slastno pecivo), bodo bolj motivirani za učenje.

Obstajajo razlike pri matematiki po spolu?

Znanstveniki so z obsežno študijo* ugotovili, da kažejo fantje večjo stopnjo “matematične anksioznosti”, ko npr. množijo, vendar jo kažeta oba spola. Zato je pomembno, da se kakršna koli stiska, ko morajo uporabiti npr. določeno matematično operacijo prepreči že zgodaj. Z dobro utrjenim znanjem poštevanke tako naredimo prvi korak.

Še nekaj zanimivosti o poštevanki, učenju in znanju poštevanke

  • S poštevanko spodbujamo pri otrocih logično mišljenje. Mer učenjem poštevanke otroci razmišljajo o vzorcih, povezavah in pravilih, kar krepi njihovo sposobnost reševanja problemov in razumevanja matematičnih konceptov na bolj abstrakten način.
  • Znanje poštevanke omogoča otrokom večjo samostojnost pri reševanju matematičnih nalog in vsakdanjih izzivov. Ne bodo se mogli vedno zanašati na kalkulatorje in druge pripomočke, ki bi jim bili v pomoč pri reševanju nalog. Prav tako bodo sposobni hitreje in učinkoviteje opravljati preproste izračune.
  • Poštevanka je ena izmed temeljnih matematičnih spretnosti, ki gradi osnovo za razumevanje števil in računanje. Če otroci nimajo dobrega razumevanja poštevanke, jim bo težje razumeti in uporabljati matematične koncepte, tako pri vsakdanjih opravilih kot tudi pri šolskih nalogah.
  • Učenje poštevanke omogoča otrokom globlje razumevanje matematičnih konceptov, ki temeljijo na številih. Ko otroci razumejo, kako števila delujejo in kako so med seboj povezana, se lažje spopadajo z bolj kompleksnimi matematičnimi idejami in jih bolje razumejo.

Naredimo iz poštevanke užitek, učenje poštevanke naj ne bo mučno. Prilagajajmo način učenja, naj bo zanimivo. Poštevanko bo vseeno treba zvaditi, drugače ne gre, a je lahko pot do cilja veliko prijetnejša, če si jo zastavimo na pravi način.

*  Geary, D. C., Hoard, M. K., Nugent, L., Chu, F., Scofield, J. E., & Ferguson Hibbard, D. (2019). Sex differences in mathematics anxiety and attitudes: Concurrent and longitudinal relations to mathematical competence. Journal of Educational Psychology, 111(8), 1447–1461.