Prosti čas ni čas za počivanje; je priložnost, da počnemo nekaj, kar nas osrečuje. - John Lubbock (1834-1913), britanski bančnik, politik, naravoslovec in pisec
Katere so strategije organizacije časa, ki jih lahko naučimo otroke za uporabo med šolskim letom, med poukom? Kaj jim bo najbolje pomagalo izrabiti njihov čas in izkoristiti njihov potencial za učenje do maksimuma?
- Načrtovanje urnika: Otroke naučite, kako načrtovati urnik za šolske aktivnosti. Pomagajte jim, da si določijo čas za opravljanje domačih nalog, učenje, pregledovanje gradiva in izdelavo projektov. Urnik naj bo realističen in prilagojen njihovim individualnim potrebam. Uporabite lahko kateri koli urnik, lahko tudi LoveMyBrain ŠOLSKI URNIK in LoveMyBrain MOJE POPOLDANSKE AKTIVNOSTI.
- Razdelitev nalog: Otroke naučite, kako razdeliti dolge naloge na manjše, bolj obvladljive korake. Predstavite jim plakat LoveMyBrain KAKO POSTANEŠ BOLJ UČINKOVIT? S tem jim pomagate pri premagovanju občutka preobremenjenosti, pa še lažje se bodo osredotočili na posamezne naloge.
- Postavljanje prioritet: Spodbujajte otroke, da postavljajo prioritetne naloge. Pomagajte jim prepoznati, katera opravila so najpomembnejša in katera bi bilo potrebno najprej opraviti. To jim bo omogočilo, da se osredotočijo na ključne naloge, in izkoristijo svoj čas za učenje na najbolj produktiven način. Zagotovo bo v pomoč LoveMyBrain SEZNAM OPRAVIL ZA DANES.
- Čas za koncentracijo: Otroke naučite, kako si zagotoviti čas za neovirano koncentracijo. To pomeni, da naj se izognejo motnjam, kot so pametni telefoni, televizija ali drugi moteči dejavniki med učenjem. Spodbujajte jih, da najdejo mirno in tiho okolje, kjer se lahko osredotočijo na svoje šolsko delo.
- Uporaba tehnologije: Otroke naučite uporabljati tehnološka orodja za organizacijo časa, kot so digitalni koledarji, opomniki, aplikacije za upravljanje nalog in organizatorji. Ta orodja jim lahko pomagajo slediti urniku, načrtovati naloge in spremljati roke za oddajo nalog. Kratkoročno jim bo lažje, če si nastavijo opomnik, do kdaj morajo delati brez prekinitev...
- Kratki odmori: Otroke naučite, da med učenje vključijo kratke odmore. Raziskave kažejo, da redni odmori med učenjem pomagajo ohranjati koncentracijo in izboljšujejo produktivnost. Spodbujajte jih, da si med daljšimi obdobji učenja vzamejo krajše odmore za sprostitev in osvežitev. Odmori so lahko dolgi le 5 min, ter naj ne bodo daljši od 10 min med intenzivnim obdobjem učenja. Plakat LoveMyBrain METODA POMODORO pomaga vzpostaviti rutino kratkih odmorov v kombinaciji z intenzivnimi krajšimi obdobji učenja.
- Refleksija in evalvacija: Otroke spodbujajte, da redno reflektirajo in evalvirajo svojo organizacijo časa. Naj preverijo, kaj je delovalo in kaj bi lahko izboljšali. S tem bodo razvili zavedanje o svojih navadah in se učili iz lastnih izkušenj.
Tudi, če se bodo otroci zastavljeni počitniški rutini upirali (kar bo precej lažje, če bodo tudi oni sodelovali pri njenem oblikovanju), bodo na koncu zadovoljni, če bodo lahko za prav vsak dan rekli, da so nekaj naredili, postorili, tudi, če bodo samo posesali dnevno sobo.
Vsi si želimo počivati, ne delati nič, “moleti vse štiri od sebe”, a se tako odrasli kot otroci počutimo bolje, če tudi med počitnicami kaj postorimo.
Področja, na katera bodimo še posebej pozorni
Rutina ima pomembno vlogo med šolskim letom za otroke in v času, ko nismo na dopustu, za odrasle. A je neprecenljiva tudi med prostim časom, saj zagotavlja strukturo, ki pomaga otrokom in odraslim ohranjati ravnovesje in produktivnost. Čeprav se prosti čas pogosto povezuje s sprostitvijo in oddihom, je ključno, da ga smiselno izkoristimo in zapolnimo z dejavnostmi, ki prispevajo k našemu razvoju, zadovoljstvu in zdravju. Učinkovita rutina med prostim časom omogoča, da se izognemo občutku izgubljenosti ali brezciljnosti, hkrati pa nas motivira, da dosežemo zastavljene cilje in se posvetimo stvarem, ki nas veselijo.
Izkoristek časa je pomemben, saj nam omogoča, da kar najbolje izkoristimo vsak trenutek in dosežemo svoje potenciale. Dobro načrtovan prosti čas nam omogoča, da se posvetimo dejavnostim, ki nas izpopolnjujejo, bodisi gre za branje knjig, športne aktivnosti, učenje novih veščin ali preživljanje časa z družino in prijatelji. Aktivnosti naj bodo drugačne kot med letom, pa vendar, če imamo neke cilje (npr. želim si prebrati toliko knjig, vsak dan nameravam na sprehod, igral se bom z domačim kužkom vsaj pol ure na dan, vsak dan bom pospravil eno polico omare....) Vrednost časa je neprecenljiva, saj je ena izmed redkih stvari, ki je ne moremo nadoknaditi ali pridobiti nazaj. Zato je ključnega pomena, da se zavedamo, kako ga porabljamo in se trudimo, da ga ne zapravljamo za nepomembne ali nekoristne dejavnosti.
Pomembno je tudi, s kakšnimi vsebinami zapolnimo prosti čas, saj te vsebine neposredno vplivajo na naše mentalno in fizično počutje ter osebnostno rast. Če prosti čas zapolnimo s kakovostnimi dejavnostmi, kot so rekreacija, kulturne aktivnosti, izobraževanje ali druženje s pozitivnimi ljudmi, prispevamo k našemu splošnemu dobremu počutju in zadovoljstvu. Nasprotno pa lahko zapravljanje časa za dejavnosti, ki nam ničesar ne prinesejo, ali so celo škodljive, negativno vpliva na naše življenje in nas oddaljuje od naših ciljev.
Vzpostavitev zdrave rutine med počitnicami vključuje tudi čas za počitek in regeneracijo, saj je pomembno, da si dovolimo tudi trenutke sprostitve in miru. Prekomerno planiranje in nenehna zaposlitev lahko vodita v izgorelost, zato je ključno najti ravnotežje med aktivnostmi in počitkom. Prav tako je pomembno, da smo prilagodljivi in se znamo odzivati na nepredvidene dogodke ali priložnosti, ki se pojavijo, saj lahko le tako resnično izkoristimo vse možnosti, ki nam jih življenje ponuja.
V končni fazi je kakovost prostega časa odvisna od naše sposobnosti, da ga načrtujemo in izkoristimo na način, ki je v skladu z našimi vrednotami in cilji. Rutina, ki vključuje tako produktivne kot sproščujoče dejavnosti, nam omogoča, da živimo uravnoteženo življenje, polno zadovoljstva in dosežkov. Prosti čas ni samo priložnost za oddih, ampak tudi čas za osebno rast in razvoj, zato je pomembno, da ga načrtujemo premišljeno in z namenom.
Zato z organizacijo prostega časa ne bodimo obsedeni, ostanimo prilagodljivi, vendar pa bi bila velika škoda, če bi nam dva meseca kar spolzela skozi roke. In tako vsako poletje...
Tudi, če bo otrok na počitnicah pri babici, sorodnikih, se dogovorimo, da bo tudi tam neka struktura. Lahko je vsakič drugačne, počitnice pri babici in dedku bodo seveda drugačne od počitnic doma. Če pomaga, dan razdelimo na časovne enote (po uro, dve tri), in vsaj eno “enoto” vsebinsko zapolnimo, ostalo pa lahko ostane za dejavnosti po izbiri, počitek, tudi lenarjenje.
V duhu kitajskega pregovora lahko rečemo, da je pomembno, da kaj postorimo že danes, da ne odlašamo vsega na začetek novega šolskega leta, da izkoristimo tudi počitniški čas, da bomo lahko kasneje uživali v plodovih tega dela:
Najboljši čas za zasaditev drevesa je bil pred 20 leti. Drugi najboljši čas je zdaj. - kitajski pregovor