Študije in raziskave o poštevanki
S poštevanko se ukvarjajo tudi znanstveniki, čeprav se nam zdi zelo “osnovna”. Prišli so do zanimivih odkritij. Kaj pravijo?
Anyone with a link can now view this file.
"Matematika je glasba vesolja, poštevanka pa je njena harmonija." - Carl Friedrich Gauss, en največjih matematikov vseh časov
Danes so kalkulatorji pri roki, vedno dostopni, imamo jih na telefonih, zato si včasih mislimo, da se bomo že zanesli nanje, ko bomo morali kaj zmnožiti.
Kljub temu je osnovno znanje poštevanke zelo pomembno. Neosvojena poštevanka v 3. razredu sicer ne pomeni, da otrok kasneje sploh ne bo mogel slediti pri matematiki, mu pa daje odlično osnovo za naprej, in je ključna za celovit matematični razvoj otroka, nenazadnje pa poštevanko uporabljamo v vsakodnevnem življenju.
Kaj narediti, ko poštevanka ne steče? Avtomatizacija poštevanke je pogosto stvar vaje, “drila”.
Uspešno obvladovanje poštevanke krepi samozavest otroka pri matematiki. Če se otrok zaveda, da samostojno obvladuje osnovne matematične spretnosti, bo bolj pripravljen in motiviran za nadaljnje učenje matematike ter bo razvijal pozitiven odnos do nje.
Zato bo potrebno kar zavihati rokave, saj se bo vse to kasneje obrestovalo pri:
Naučimo se torej poštevanke! Storimo to na način, ki bo za otroka čim lažji, igriv!
Vsak korak, ki ga naredimo za spodbujanje otrokove ljubezni do matematike, je korak naprej k njegovemu uspehu v življenju. Spodbude in podpora pri učenju poštevanke s strani staršev in učiteljev bodo otroku dale trdno osnovo za premagovanje matematičnih izzivov, s katerimi se bo srečeval. Z učenjem poštevanke otroku ne dajemo le matematičnih veščin, ampak mu dajemo tudi dar samozavesti in vztrajnosti. Vsak napredek, ki ga otrok doseže pri učenju poštevanke, je pomemben mejnik v njegovem matematičnem razvoju.Vloga staršev pri učenju poštevanke je neprecenljiva. Ne obupajmo, če se otrok sooča s težavami pri učenju poštevanke. Z našo podporo bo lažje dosegel cilje. Vsak trenutek, ki ga preživimo z otrokom pri učenju poštevanke, je priložnost za gradnjo trdnih vezi in spodbujanje ljubezni do matematike.
Ne pozabimo!! Učenje poštevanke je lahko zabavno in navdihujoče doživetje za nas in za otroka. Uživajmo v vsakem trenutku skupnega raziskovanja in odkrivanja čarobnosti matematike.
Študije in raziskave o poštevanki
Kaj o igrah na prostem pravijo strokovnjaki...
Priprava na novo šolsko leto
5 minut gibanja = ura pozornosti
S poštevanko se ukvarjajo tudi znanstveniki, čeprav se nam zdi zelo “osnovna”. Prišli so do zanimivih odkritij. Kaj pravijo?
Preživljanje časa na prostem je dobro raziskano. Spoznajmo njegove prednosti in nasvete strokovnjakov. Kaj pa, ko vreme ne dopušča, da smo zunaj? Tudi takrat ni nujno edina rešitev ekran, računalniška igrica... Možnosti je veliko.
Večina otrok bi si želela neskončne počitnice. Ker je prihod novega šolskega leta neizogiben, jim poskusimo olajšati spremembe v ritmu in količini prostega časa. Če otroku omogočimo, da se miselno pripravi na konec počitnic, bo prehod v rutino novega šolskega leta in njegove drugačne vsebine, lažji.
"Telesna kinestetična inteligenca je ena od ključnih oblik inteligence, ki jo razvijamo skozi gibanje in fizično aktivnost." Howard Gardner, psiholog in avtor teorije večkratnih inteligenc, iz knjige Frames of Mind: The Theory of Multiple Intelligences, 1983.