Preko igre do boljšega dolgoročnega spomina

Preko igre do boljšega dolgoročnega spomina

19.06.2024

Naj bo zabavno!

Spomin se zmanjšuje, če ga ne uporabljaš. - starorimski pregovor

Tako med odraslimi kot med otroki sicer obstajajo individualne razlike, ki vplivajo na to, kakšen spomin imamo. Dobra novica je, da lahko spomin krepimo, preko krepitve dolgoročnega spomina, v kombinaciji z učno podporo in ustrezno spodbudnim učnim okoljem, pa lahko prispevamo k boljšemu učnemu uspehu.

Tudi študije so potrdile, da vključevanje iger za krepitev spomina pozitivno vpliva na učno uspešnost. Otroci, ki večkrat igrajo igre, ki vključujejo spomin, pozornost in reševanje problemskih nalog, so učno bolj uspešni.   

Spomin... je dnevnik, ki ga vsi nosimo s seboj. - Oscar Wilde - irski pisatelj

Preko zabave do boljšega spomina

Izbiramo lahko med različnimi igrami, ki jih bodo otroci radi igrali, predvsem pa bodo zadovoljni, da lahko tako preživljajo čas z nami. gre prilagodite starosti otroka in zahtevnosti, ki je je sposoben. Vedno je dobrodošlo, če v igre vključimo vsebine, ki so otroku že tako blizu in ga zanimajo. Z igranjem iger bomo z otroki preživeli tudi več časa s kakovostnimi vsebinami, krepila se bo tudi naša medsebojna povezanost. 

  • Igra spomina: Klasična igra, ki je odlična za krepitev dolgoročnega spomina. Igramo jo s pari kart, ki jih je potrebno obrniti in si zapomniti njihove položaje, nato pa najti ujemanja med njimi. Igra spomina spodbuja koncentracijo in vizualni spomin. Poskusite LoveMyBrain SPOMIN MALO DRUGAČE ali LoveMyBrain DOTAKNI SE PIKE.
  • Igra besed: Igralci izmenično dodajajo besede v verigo. Vsak igralec mora ponoviti vse prejšnje besede v pravilnem zaporedju in dodati novo besedo. Igra spodbuja verbalni spomin in povezovanje informacij v zahtevanem zaporedju. Igrate lahko tudi igro LoveMyBrain OPIŠI S SVOJIMI BESEDAMI.
  • "Kdo sem?": V tej igri si en igralec zamisli osebo, žival ali predmet, drugi igralci pa postavljajo vprašanja, da bi ugotovili, koga ali kaj si je zamislil. Igra spodbuja logično mišljenje in dolgoročni spomin, saj si skušajo igralci zapomniti podatke, ki jih dobijo med vprašanji, hkrati pa poskušajo iz prejetih podatkov dobiti smiseln odgovor.
  • Igra, ki jo lahko igramo tudi na počitnicah, na plaži, v kampu, pri babici... je skrivanje predmetov: Skrijte nekaj predmetov na določenih lokacijah in prosite otroka, naj si zapomni, kje so predmeti. Nato naj jih poišče v zaporedju, ki si ga je zapomnil, ali pa v zaporedju, ki ga določite vi. To krepi prostorski spomin in sposobnost sledenja zaporedju.
  • Različne uganke in sestavljanke: Uganke in sestavljanke zahtevajo od otroka, da si zapomni vizualne podrobnosti in jih uporabi pri reševanju problema. To spodbuja vizualni spomin in prostorsko zaznavanje. Kasneje, pri učenju v novem šolskem letu, bo lahko otrok te pridobljene spretnosti s pridom izkoristil pri pomnjenju nove učne snovi, lažje pa bo tudi povezoval vsebine.
  • Razne igre zaporedij: Eden od igralcev začne z določenim zaporedjem, nato pa drugi igralci poskušajo ponoviti to zaporedje v enakem ali obratnem vrstnem redu, odvisno od tega, kako zahtevna želite, da je naloga. Bodite ustvarjalni, uporabite vsakodnevne predmete, gibe, kot pri vadbi ipd.... Igra spodbuja pomnjenje in ponavljanje zaporedja.

Zgornje predloge lahko s pridom uporabimo na področjih, za katera se je izkazalo, da z vajo krepijo dolgoročni spomin pri otrocih. Če bomo nekaj časa vsak dan, ali vsaj nekajkrat na teden, namenili temu področju, bomo podprli otrokov učni akademski uspeh in njegov splošni kognitivni razvoj. 

Tri področja, ki jim velja nameniti več pozornosti, so:

Redno ponavljanje in aktivni priklic

  • Redno ponavljanje je ključnega pomena za utrjevanje informacij v dolgoročni spomin. Ponavljanje omogoča krepitev nevronskih poti, kar povečuje verjetnost, da bodo informacije ostale shranjene za daljše obdobje. Praktični nasvet: Uvajanje dnevnega ali tedenskega ponavljanja snovi, uporaba kartic, na katerih so zapisani pojmi in razlaga zanje, izvajanje rednih preizkusov znanja, kjer morajo otroci aktivno priklicati informacije iz spomina.
  • Namesto pasivnega ponavljanja (kot je samo branje), je učinkoviteje uporabiti metode, ki vključujejo aktivni priklic informacij. To pomeni, da otroci poskušajo priklicati naučeno snov brez pomoči, kar močno krepi spominske poti. Praktični nasvet: Odgovarjanje na vprašanja na koncu poglavij (preverite, kako je to zastavljeno v gradivih LoveMyBrain SKOK V ČUDOVITI SVET ZNANJA ali LoveMyBrain VESELO V SVET DOMIŠLJIJE), pisanje povzetkov iz spomina, vodenje diskusij o preučevani temi.

Povezovanje novih informacij z že znanimi

  • Otroku lahko pomagamo, da nove informacije poveže z že znanimi, ustvarja asociacije, kar olajša njihovo shranjevanje in priklic. To lahko storimo s pomočjo analogij, zgodb, primerjav ali vizualizacij. Praktični nasvet: Uporaba miselnih vzorcev, kjer se nove informacije povežejo z obstoječim znanjem, ustvarjanje zgodb ali scenarijev, ki vključujejo novo snov, uporaba vizualnih pripomočkov, kot so diagrami ali ilustracije.
  • Spodbujanje razumevanja konceptov namesto zgolj pomnjenja dejstev imenujemo konceptualno učenje. Ko otroci razumejo koncepte, je manj verjetno, da bodo pozabili informacije, saj so te globlje zakoreninjene v njihovem spoznavnem sistemu. Praktični nasvet: Razprave, kjer otroci razlagajo pojme svojim sošolcem, uporaba primerov iz resničnega življenja, ki ponazarjajo abstraktne koncepte, vprašanja, ki spodbujajo razmišljanje in razumevanje.

Spodbujanje zdravega življenjskega sloga

Ne pozabimo. Dolgoročnega spomina ne bomo krepili le z vajami, ampak nam bo pri tem močno v podporo tudi premišljena skrb zase.

  • Uravnotežena prehrana, bogata z omega-3 maščobnimi kislinami, vitamini in minerali, lahko podpira delovanje možganov in krepitev spomina. Praktični nasvet: Vključevanje rib, oreščkov, semen, zelenjave in sadja v otrokovo prehrano, omejevanje sladkih in predelanih živil.
  • Redna telesna aktivnost spodbuja rast nevronskih povezav v možganih in povečuje sproščanje nevrotrofnih dejavnikov, kar prispeva k boljšemu spominu. Praktični nasvet: Vključevanje vsakodnevne telesne dejavnosti, kot so igranje na prostem, športne aktivnosti ali ples.
  • Kakovosten spanec je ključnega pomena za konsolidacijo spominov. Med spanjem možgani obdelujejo in utrjujejo informacije, pridobljene čez dan. Praktični nasvet: Ustvarjanje rednega urnika spanja, zagotavljanje sproščujoče večerne rutine in okolja, kjer spimo, omejevanje uporabe zaslonov pred spanjem (ali tudi sicer).

S kombinacijo teh treh ukrepov – ponavljanje in aktivni priklic, povezovanje novih informacij z obstoječim znanjem, ter spodbujanje zdravega življenjskega sloga – lahko bistveno izboljšamo dolgoročni spomin pri otrocih in s tem pozitivno vplivamo na njihovo šolsko delo.