Gibalni odmori? Nič boljšega!
V kratkih odmorih med učenjem doma ali pri pouku lahko izvajamo enostavne vaje, s katerimi omogočimo otrokom, da se osvežijo in ohranijo visoko stopnjo koncentracije ter učinkovito učenje.
Anyone with a link can now view this file.
Dolgoročni spomin je sestavni del spominskega sistema, ki omogoča shranjevanje, vzdrževanje in priklic informacij za daljše časovno obdobje, od nekaj dni do več desetletij. Je kapaciteta za trajno shranjevanje informacij, ki se deli na eksplicitni (deklarativni) in implicitni (proceduralni) spomin. Eksplicitni spomin vključuje zavedno priklicane informacije, kot so dejstva in dogodki, medtem ko implicitni spomin vključuje nezavedne sposobnosti, kot so veščine in navade.
Pomembno je, da krepimo otrokov dolgoročni spomin, saj na tak način spodbujamo njegovo učenje in razvoj. Z načrtnim pristopom h krepitvi dolgoročnega spomina bomo dolgoročno vplivali na otrokovo šolsko uspešnost.
Če poznamo razlike v razvoju dolgoročnega spomina pri otrocih in pri odraslih, ki izhajajo predvsem iz različnih izkušenj in različnih stopenj razvoja možganov, jih tudi lažje razumemo.
Struktura in funkcija možganov: Možgani otrok, zlasti predšolskih in mlajših osnovnošolskih otrok, so še vedno v fazi intenzivnega razvoja. Hipokampus, ki je ključnega pomena za oblikovanje novih spominov, se še vedno razvija. To lahko pomeni manjšo zmožnost za oblikovanje trajnih spominov, zlasti v zgodnjem otroštvu.
Možgani odraslih so v veliki meri že razviti, kar omogoča stabilnejšo in učinkovitejšo konsolidacijo spominov. Prav tako imamo odrasli bolj razvit prefrontalni korteks, ki je pomemben za izvršilne funkcije, kot so načrtovanje, organizacija in priklic spominov.
Izkušnje in znanje: Otroci imajo manj življenjskih izkušenj in predhodnega znanja, kar vpliva na njihovo sposobnost za organizacijo in shranjevanje novih informacij. Njihovi spomini so pogosto bolj fragmentirani in manj podrobni.
Odrasli imamo bogatejše izkušnje in širše znanje, kar omogoča boljšo organizacijo in integracijo novih informacij v obstoječe spominske strukture. To vodi do bolj koherentnih spominov, ki so nam ob priklicu tudi bolj dostopni.
Procesi kodiranja in priklica: Otroci imajo manj razvite strategije za učinkovito kodiranje in priklic informacij. S časom in prakso se šele učijo tehnik, kot so ponavljanje in povezovanje informacij.
Odrasli smo praviloma bolj vešči uporabe strategij za kodiranje, kot so mnemonika, konceptualne povezave in strukturiranje informacij, kar izboljša našo sposobnost za shranjevanje in priklic informacij.
Kognitivni razvoj: Kognitivne sposobnosti otrok, kot so pozornost, koncentracija in izvršilne funkcije, se še razvijajo. To lahko vpliva na njihovo sposobnost za učinkovito procesiranje in shranjevanje informacij v dolgoročni spomin.
Kognitivne sposobnosti odraslih so bolj stabilne in razvite, kar omogoča učinkovitejšo uporabo dolgoročnega spomina.
Dolgoročni spomin je zmožnost, da zadržimo informacije skozi daljše časovno obdobje, in nas oblikuje, vpliva na to, kdo smo, ter kako se znajdemo v svetu. - Anonimni avtor
Pomembno je tudi, da upoštevate, da imajo otroci različne učne sloge in da so na različnih stopnjah razvoja, zato se prilagodite individualnim potrebam otroka. Spodbujanje dolgoročnega spomina pri otroku zahteva potrpežljivost, doslednost in ponavljanje.
Gibalni odmori? Nič boljšega!
Znanost o dolgoročnem spominu
Kognitivne sposobnosti - zanimivosti
Enostavne vsakodnevne dejavnosti za krepitev kognitivnih sposobnosti otroka, 2. del
V kratkih odmorih med učenjem doma ali pri pouku lahko izvajamo enostavne vaje, s katerimi omogočimo otrokom, da se osvežijo in ohranijo visoko stopnjo koncentracije ter učinkovito učenje.
Spoznajmo pionirje znanosti o spominu, ter kaj svetujejo za izboljšanje dolgoročnega spomina. Na osnovi študij smo pripravili nekaj priporočil, ki bodo zagotovo podprla razvoj otrokovega spomina.
Najbolj zanimiva dejstva o možganih in pomembni prispevki na področju znanosti o delovanju možganov in njihovi sposobnosti učenja. Možganov nikoli ne podcenjujmo.
Gibalne aktivnosti, reševanje problemov, logične igre in družabne igre razčlenimo tako, da vam bodo v pomoč pri krepitvi kognitivnih sposobnosti otroka. Vsak dan lahko vključimo eno dejavnost, eno “zrno”, in na koncu bomo spekli pogačo.